Policjanci rozmawiali z młodzieżą w ramach Europejskiego Dnia Przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

0
Reklama

18 października br. już po raz 15. obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Przy tej okazji Biuro Prewencji i Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji rozpoczęło działania w ramach ogólnopolskiego projektu pn. „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego”. Funkcjonariusze z Brzegu również zaangażowali się w działania i postanowili porozmawiać na trudne tematy z młodzieżą.


  • „Z młodzieżą zawsze warto rozmawiać. Uświadamiać im zagrożenia z jakimi mogą się na co dzień spotkać, a także przestrzegać przed pochopnymi decyzjami, które mogą zaważyć na ich przyszłości. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu spotkaliśmy się z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu” – informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

    Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Narażone są przede wszystkim osoby w wieku od 16 – 45 lat, które szukają pracy zarobkowej za granicami państwa.
  • „Ostrzegaliśmy młodzież przed przypadkowo poznanymi osobami, które chcąc uzyskać swój cel używają manipulacji. W takich sytuacjach dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie podejrzane propozycje i porozmawiać z kimś bliskim, kto z zewnątrz oceni sytuację. Natomiast w gronie obcych nam osób, na imprezie nie przyjmujmy napoi od nieznajomych, nie odstawiajmy szklanek w przypadkowych miejscach. Kiedy w niejasnych okolicznościach poczujemy się źle bez wyraźnego powodu poprośmy o pomoc zaufanych znajomych lub zadzwońmy na pogotowie” – mówi asp. Patrycja Kaszuba.

    Policjanci przygotowali także kilka podstawowych wskazówek i zasad bezpieczeństwa. Wyjeżdżając do pracy za granicę:
    – Uważaj na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.
    – Sprawdź czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.
    – Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.
    – Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz.
    – Zadbaj o to by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.

    Więcej informacji na temat handlu ludźmi, podmiotach zaangażowanych w przeciwdziałanie procederu i instytucjach pomocowych, można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi.
Reklama