Policjanci skontrolują zachowania kierowców i pieszych. Nie stawiajmy naszego pierwszeństwa ponad prawa fizyki

0
fot. archiwum / potrącenie na przejściu dla pieszych w ciągu drogi krajowej 39 w Brzegu
Reklama

Każdego roku na przejściach dla pieszych ginie ok. 600 osób, a blisko 5000 pieszych zostaje rannych. Policjanci doskonale wiedza, że cmentarze pełne są osób, które miały pierwszeństwo, dlatego apelują o stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dodatkowo, od poniedziałku (22.11) do niedzieli (28.11) funkcjonariusze przeprowadzą akcję pn. „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”.


  • „To właśnie piesi podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje. Podczas akcji trwającej w dniach 22-28 listopada policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. W celu zwiększenia efektywności działań wykorzystywany będzie policyjny dron” – informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

    Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: – zachować szczególną ostrożność; – zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

    Każdy pieszy powinien jednak mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

    Prawo do pierwszeństwa nie chroni przed zderzeniem z rozpędzonym autem. Droga hamowania na suchym asfalcie przy przepisowej prędkości 50km/h wynosi ok. 13 metrów, a gdy doliczymy do tego czas reakcji kierowcy ten dystans znacznie się wydłuża. Warto, aby piesi mieli tego świadomość, bo żaden pojazd nie zatrzyma się nagle w miejscu. Nie stawiamy naszego pierwszeństwa ponad prawa fizyki.

Reklama