Finalistka Mistrzostw Polski Paulina Prędkiewicz triumfuje w XVIII Memoriale profesora Boruty

0

Kazimierz Boruta (1914-1987) urodzony na Kresach od lat młodzieńczych pasjonował się sportem. Obrońca Warszawy we wrześniu 1939 roku, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, więzień trzech obozów koncentracyjnych przyjechał po zakończeniu wojny do Brzegu. Objął stanowisko instruktora wychowania fizycznego, podjął pracę w Liceum Pedagogicznym.


22 grudnia 1957 roku powołał do życia klub sportowy „Orlik”. Popularyzował lekkoatletykę, piłkę ręczną, łucznictwo, zajmował się sportem niepełnosprawnych. Wiele wolnego czasu, przerwy między lekcjami, spędzał przy szachownicy. „Lubiłem Go, bo w szachy nieźle grał i zawsze mogłem liczyć, że partyjki nie odmówi” – wspomina profesor Stanisław Zieleń, nauczyciel matematyki w Liceum w latach 1953 – 1968.

Od 2002 roku w naszym mieście odbywa się Memoriał profesora Kazimierza Boruty, turniej dla dzieci do lat 16. Od wielu lat dzięki uprzejmości  dyrektora Muzeum Piastów Śląskich, wcześniej Pawła Kozerskiego a obecnie Dariusza Byczkowskiego, młodzi szachiści mogą spotykać się w salach pięknego „Śląskiego Wawelu”.

W sobotę rozegrano osiemnastą edycję turnieju. Na starcie stanęło 18 miłośników królewskiej gry z Brzegu i okolic, z Oławy, Opola i Nysy. Zagrali siedem wyczerpujących rund. Memoriał wygrała 11 – latka reprezentująca MGLKS Parnas Oława, finalistka przyszłorocznych mistrzostw Polski U12, Paulina Prędkiewicz. Wyprzedziła kolegę klubowego, Grzegorza Marka i zawodniczkę UKS Gekon Nysa, Emilię Pietrzak.  Miłą niespodziankę swoją obecnością na zamku sprawił syn profesora, Jacek Boruta, który po zakończonym turnieju rozegrał towarzyską partię z triumfatorką rywalizacji (zdjęcie) oraz wręczał nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i sklep Team Sport.

P.S. Turniej sędziowała Magdalena Jurkowska, która we wrześniu br. zdała egzamin przed Kolegium Sędziów Dolnośląskiego Związku Szachowego.  Reprezentanci Orlika niestety nie podjęli walki o podium. Szczegółowe wyniki turnieju pod adresem: www.brzeskastronaszachowa.pl/