Piłka nożna: „Decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja”

0
fot. archiwalne

W środę (15.04) odbyła się wideokonferencja z udziałem prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w Polsce. W rozmowie uczestniczył również prezes PZPN-u Zbigniew Boniek. Główny temat dotyczył zakończenia rozgrywek obecnego sezonu 2019/2020. Prezes poinformował, że ostateczne decyzje zostaną przekazane najpóźniej 11 maja.


Zaprezentowane zostały trzy warianty. Pierwszy zakłada utrzymanie obecnego stanu z awansami do lig wyższych. Zespoły z miejsc spadkowych uniknęłyby wówczas spadku do niższych lig. W sezonie 2020/2021 w ligach brałoby udział więcej zespołów. Powiększone ligi miałyby funkcjonować przez jeden sezon, tak aby dać szanse zespołom spadkowym z sezonu 2019/2020 na obronienie się.

Drugi wariant to utrzymanie obecnej tabeli ligowej w formie przed epidemią koronawirusa i zawieszenia rozgrywek z zachowaniem spadków i awansów.

Trzecią opcja jest anulowanie sezonu 2019/2020 i uznanie składu zespołów w kolejnych rozgrywkach. Oznaczałoby to rozegranie wszystkich rozegranych już spotkań od nowa. 

Wielką niewiadomą są natomiast rozgrywki III ligi, w której występują zespoły z powiatu brzeskiego – Stal Brzeg i LZS Starowice. Możliwy jest scenariusz dokończenia sezonu do 30 czerwca, o czym krążą spekulacje. W wojewódzkich ligach juniorskich i dziecięcych mogą zostać uznane jedynie wyniki z rundy jesiennej z uwzględnieniem awansów i spadków.

Poniżej komunikat ze strony pzpn.pl:

„W środę, 15 kwietnia 2020 roku, odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek. Obrady miały charakter konsultacyjny. Omawiano między innymi aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i jej wpływ na rozgrywki piłkarskie prowadzone przez wojewódzkie związki, zwłaszcza seniorskie III ligi i klasy niższe, a także rozgrywki kobiece i młodzieżowe oraz mecze Pucharu Polski.

Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy wiosennej sezonu 2019/2020 roku.

Zgodnie zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Podjęte ustalenia zostaną rekomendowane do zatwierdzenia Zarządowi PZPN.”