Trwają zapisy do X edycji „Biegu Wilczym Tropem”

0
Reklama

6 marca 2022 r. o godz. 12:00, rozpocznie się największy w Polsce bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Dystans jaki zawodnicy będą mieli do pokonania wynosi 1963 m lub 5 km. Start i metę zawodów wyznaczono przy ratuszu w Grodkowie. Szczegóły rejestracji oraz regulamin biegu dostępne są na stronie internetowej  https://www.zmierzymyczas.pl

W podbeskidzkich lasach, najdzielniejsi chłopcy,
tworzyli legendę, niosąc śmierć czerwonym,
nie czuł się bezpiecznie ubecki bandyta,
gdy żołnierze „Bartka” byli w okolicy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To fragment piosenki „Pod komendą Bartka”, zamieszczonej na płycie „Projekt Muzyczny „Pod komendą Bartka” – hołd muzyczny dla Zgrupowania NSZ”. Na tej płycie znalazły się pieśni i modlitwy zamieszczone na łamach książki dra Tadeusza Greniucha „Pod komendą Bartka” oraz zapisane w Notatniku Służbowym st. sierż. Zdzisława Krausa ps. Andrus, jednego z żołnierzy Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Śląska Cieszyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod komendą kpt. Henryka Flamego „Bartka”.Informacje te przywołujemy ponieważ zbliża się termin Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie, który odbędzie się w dniu 06 marca 2022 roku po raz szósty w ramach ogólnopolskiej X edycji tego biegu, a jest to jedno z ważnych wydarzeń związanych z obchodami w dniu 01 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanawiającej ten dzień – Świętem państwowym, na mocy ustawy uchwalonej w 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem, honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.Organizatorzy Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie oczywiście nawiązują to tej idei, a w szczególny sposób wiążą cele biegu z dziejami żołnierzy z oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”, ponieważ pomysł zorganizowania biegu w Grodkowie zrodził się w 2016 roku, kiedy w lesie w pobliskim Starym Grodkowie zespół archeologiczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkrył w zbiorowej mogile zwłoki 30 żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka” działającego na Śląsku Cieszyńskim. Żołnierze z tego oddziału zostali zwabieni na Ziemię Opolską, bo obiecywano im, że stąd zostaną przerzuceni na zachód Europy, by dołączyć do armii gen. Władysława Andersa. W roku 1946 rozbito ich na trzy grupy, uśpiono i wysadzono w powietrze. Żołnierze jednej z tych grup zostali zamordowani bestialsko przez stalinowskich oprawców właśnie w Starym Grodkowie. Potem ich ciała zakopano w zbiorowych dołach.


Te wydarzenia spowodowały, że w 2017 roku po raz pierwszy taki bieg odbył się w Grodkowie, a jego organizatorem lokalnym był Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, reprezentowany przez ówczesnego Dyrektora tej szkoły – Panią Danutę Trzaskawską, która była inspiratorem biegu.

Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie oddają szczególny hołd pomordowanym żołnierzom z oddziału „Bartka”, a także czczą pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych, ale bieg stanowi także okazję dla propagowania wiedzy z historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia, zwłaszcza młodych ludzi oraz jest promocją biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia i sportu.


Organizatorzy BTW w Grodkowie dedykują wszystkim uczestnikom biegu, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży słowa wielkiego Polaka – Marszałka Józefa Piłsudskiego – „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” i przypominają, że dziś wszyscy Polacy są winni tym, którzy walczyli o wolną Polskę szczególną pamięć, abyśmy byli wierni słowom Adama Mickiewicza – „Jeśli zapomnę o nich [… co życie oddali za Ojczyznę], Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”. Winniśmy zawsze pamiętać o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych, którzy działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną, a propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę̨ członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się̨ na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również̇ Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, a w tej pierwszej edycji wzięło udział 50 uczestników.
Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy, a od 2015 bieg odbywa się w całej Polsce i za granicą i na stałe wpisuje się, jak wspomniano, w program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz kalendarz wydarzeń biegowych.

W tym roku, w dniu 06 marca 2022 roku odbędzie się X Edycja Biegu Tropem Wilczym, a w Grodkowie impreza ta zostanie zorganizowana po raz szósty, a zatem jest to już impreza cykliczna. Szczegółowe informacje o BTW w Grodkowie dostępne na stronie https://www.facebook.com/GrodkowTropemWilczym, a rejestracja uczestników biegu na stronie www. Zmierzymyczas.pl Wszyscy uczestnicy biegu o godz. 12.00 na dystansie 1963 m, a potem biegu na 5 km, który rozpocznie się o godz. 12.30 pobiegną mając w pamięci i sercu zapomnianych, a teraz wspominanych Żołnierzy Wyklętych.W bieżącym roku proponujemy udział w biegu 300 osobom – tyle pakietów startowych otrzymał organizator lokalny. Na dystansie głównym – 1963 m – limit miejsc 120 osób, a na dystansie 5 km – 180 osób. Organizator przyjmować będzie jeszcze zgłoszenia w dniu zawodów – ze względów logistycznych – nie więcej niż 50 osób.Każdy uczestnik biegu otrzyma pełny pakiet startowy (zawiera T-shirt z nadrukiem podobizny jednego z bohaterów podziemia antykomunistycznego, pamiątkowy medal i materiały informacyjne), w tym numer startowy i chip pomiarowy, z wyjątkiem osób zapisanych do biegów w dniu zawodów, ponieważ osoby te otrzymają tylko numer startowy i chip pomiarowy. A wracając do początkowego fragmentu tego tekstu przypominamy słowa dra Tadeusza Greniucha – znakomitego historyka i autora m. in. wspaniałej monografii o oddziale kpt. Henryka Flamego „Bartka” – „Chrystus za nas, my za Chrystusa”– „Śpiew towarzyszył żołnierzom NSZ w każdej niemal sytuacji. Podczas nocnych, górskich wędrówek marszowa pieśń pomagała utrzymać równy krok. Podczas czyszczenia broni, nostalgicznych chwil na kwaterach, czy przy zejściu z Baraniej Góry do Wisły na Defiladę [ta odbyła się 03 maja 1946 roku]”.Tegoroczny bieg będzie miał start i metę na Rynku przy budynku Ratusza w Grodkowie, a uczestnicy biegu i goście będą mogli w swoisty sposób przenieść się w tamten czas i miejsca, gdzie walczyli żołnierze „Bartka”, ponieważ przed biegiem na Rynku będzie można słuchać pieśni i wierszy poświęconym Żołnierzom Wyklętym, w tym z przywołanej płyty „U boku Bartka”.


Organizator lokalny Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność w Grodkowie zaprasza do udziału w obydwu biegach, jeśli „kto w dobrej formie” albo choć w jednym biegu na dystansie 1963 m.

Reklama