Tym razem słabiej

0

W Jabłonce na Orawie odbył się IV. Memoriał Zdzisława Galika i Józefa Machaja w piłce ręcznej. Obaj byli nauczycielami w miejscowym liceum ogólnokształcącym, niestrudzonymi krzewicielami i inspiratorami orawskiego szczypiorniaka.

Zdzisław Galik odgrywał również wybitną rolę w grodkowskim handballu w latach 60-tych i pierwszej połowie 70-tych ubiegłego wieku. Stąd też od samego początku w czeskiej imprezie bierze udział grodkowski Klub Weterana Sportu, w składzie którego występuje kilku zawodników, grających jeszcze z Galikiem. Jak zwykle przed memoriałem, uczestnicy złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlą się nad grobami Zdzisława Galika i Józefa Machaja.
Zawody rozgrywano w kategorii dziewcząt i mężczyzn. Wśród pań najlepszym zespołem okazała się ekipa „Gwiazdozbioru”, złożona z absolwentek Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce, która wyprzedziła miejscowe drużyny Gimnazjum i Zespołu Szkół.
W zmaganiach mężczyzn uczestniczyły 4 ekipy. Ton rozgrywkom nadawały faworyzowane Orawa Handball Team i KWS. W bezpośrednim starciu obu drużyn, decydującym o zwycięstwie w memoriale, wyraźnie lepsi okazali się gospodarze. Młodsi i szybsi oraz grający bardziej zespołowo orawianie, nie pozwolili grodkowianom, występującym tym razem w okrojonym składzie, na zbyt wiele. Po dwóch wcześniej wygranych turniejach, w tegorocznym występie KWS musiał zadowolić się drugim miejscem.

Wyniki poszczególnych spotkań:

1 SKR Jabłonka – KWS Grodków 10:12 ( 3:5 )
2 Orawa Handball Team – ZS Jabłonka 18:14 ( 6:4 )
3 KWS Grodków – ZS Jabłonka 13:12 ( 6:6 )
4 SKR Jabłonka – Orawa Handball Team 10:16 ( 4:10 )
5 SKR Jabłonka – ZS Jabłonka 18:13 ( 8:7 )
6 Orawa Handball Team – KWS Grodków 16:10 ( 7:4)

Klasyfikacja końcowa:

1 Orawa Handball Team 6 50:34
2 KWS Grodków 4 35:38
3 SKR Jabłonka 2 38:41
4 ZS Jabłonka 0 39:49

Wyróżnieni indywidualnie:
Król strzelców – Szymon Stańdo (Orawa Handball Team);
Najlepszy zawodnik – Andrzej Derzypolski (KWS Grodków);
Najlepszy bramkarz – Bronisław Urbański (KWS Grodków).

 Na zdjęciu stoją od lewej: Jerzy Stasik, Leszek Wyrzykowski, Bronisław Urbański, Stanisław Kłak, Grzegorz Majewski, Andrzej Derzypolski, Jacek Galik. W drugim rzędzie od lewej: Tomasz Zawadzki, Bolesław Bortnik i Adam Puda.

tekst: Anna Rutkowska, Bronisław Urbański. foto: Łukasz Sowiński