Uwaga na oszustwa związane z zapisami na szczepienia!

0
SMS
Reklama
Reklama
Reklama

Jak być może wiecie, od jakiegoś czasu dostępne są zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 poprzez SMS. To idealna okazja dla wyłudzaczy, by okraść osoby starsze, które mogą dać im się nabrać. Jak uniknąć nieprzyjemności? Przekażcie te informacje swoim bliskim!

Od 22 stycznia ruszył zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób 70+ poprzez wiadomość SMS. To znacznie ułatwia osobom starszym zapisanie się na listę oczekujących. W wiadomości należy podać swoje dane, które są dość wrażliwe. Wyłudzacze postanowili wykorzystać to i rozpoczęli swoje łowy. W końcu, osoby starsze niekoniecznie mogą wiedzieć, jak dokładnie wygląda taki proces zapisywania się na listę i prześlą m. in. swój PESEL niepowołanej osobie. CERT Polska ostrzega, jak nie dać się nabrać. Przede wszystkim, nikt jako pierwszy się z nami nie skontaktuje w tej sprawie. To my musimy jako pierwsi wysłać SMS-a. Jedyny numer związany z tym procesem to 664 908 556. Każdy inny numer to próba wyłudzenia danych, co może skończyć się bardzo źle.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
szczepienie covid-19 sms

Jak wygląda cały proces zapisu? Najpierw należy na wcześniej wspomniany numer, 664 908 556, wysłać SMS o treści SzczepimySie. Nikt jako pierwszy nie poprosi o to, to zainteresowany musi wyrazić chęć zapisu. Po wysłaniu tego SMS-a, otrzymamy odpowiedź, w której zostaniemy poproszeni o numer PESEL. Po jego wysłaniu, otrzymamy kolejną odpowiedź, gdzie poproszą nas o podanie kodu pocztowego. Na koniec otrzymamy wiadomość, w której najbliższej placówce możemy się zaszczepić i kiedy. W zależności od tego, czy nam pasuje termin, należy odesłać odpowiedź zwrotną o treści TAK lub NIE. Tak właśnie wygląda poprawnie cały ten proces. Jeśli potem będziemy mieli jakieś uwagi, będziemy chcieli coś zmienić, trzeba zadzwonić pod specjalny numer 989. Przekażcie te informacje bliskim i znajomym, którzy mogą być narażeni na próbę wyłudzenia ich wrażliwych danych osobowych. Dbajmy o siebie nawzajem!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama