Andrzej Duda jest gwarancją zasobnej  i sprawiedliwej Polski. Rozmowa z Violettą Porowską

0
Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Przypomnijmy, że pierwsza tura odbędzie się już 28. czerwca. O reelekcję walczy w nich urzędujący prezydent Andrzej Duda. O jego prezydenturze, największych osiągnięciach, programie na kolejną kadencję i tzw. „Planie Dudy” rozmawialiśmy z Violettą Porowską – Poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz Koordynatorem Okręgowym Kampanii Andrzeja Dudy.
Szanowna Pani Poseł, Prezydent Andrzej Duda bezsprzecznie zajmuje pierwsze miejsce w sondażach wyborczych. Wydaje się, że jest faworytem Polaków, jak Pani sądzi dlaczego?
 
Poseł Violetta Porowska (PiS): Panie Redaktorze, Szanowni Państwo, Pan Prezydent Andrzej Duda całą swoją pięcioletnią kadencją udowodnił, iż najważniejsi są dla niego ludzie, Polki i Polacy oraz polska racja stanu. Jego działania na niwie międzynarodowej były nastawione na odbudowanie pozycji Polski jako kraju, z którym trzeba się liczyć i który ma być podmiotem, a nie przedmiotem porozumień międzynarodowych. To właśnie jego inicjatywy wspierane przez rząd PiS doprowadziły do takich efektów, jak zwiększone wsparcie militarne Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa obronnego, jak i gospodarczego naszej Ojczyzny. Mam na myśli przykładowo zakupy uzbrojenia czyli najnowocześniejsze samoloty F-35 czy system obrony powietrznej Patriot, ale także embarga nałożone na tych co budują Nord Stream 2 i wreszcie gaz LNG.
 
To z pewnością można uznać za konkretne osiągnięcia. Interesują nas jednak również sprawy bardziej przyziemnie, dotyczące zwykłych Polaków – co moglibyśmy zaliczyć do takich efektów prezydentury Andrzeja Dudy?
 
Violetta Porowska: Takim efektem jest przykładowo zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA. Obiecywali to zarówno Donald Tusk, Radosław Sikorski, jak i Bronisław Komorowski. A wcześniej jeszcze i Wałęsa czy Kwaśniewski. To jest coś, o czym marzyło wiele pokoleń, a teraz dzięki Panu Prezydentowi Dudzie oraz zaangażowaniu Rządu to się udało. Na tę decyzję miała wpływ, przede wszystkim, bardzo dobra sytuacja gospodarcza naszego kraju, a zwłaszcza poprawa statusu materialnego mieszkańców. To kolejny wymierny efekt prezydentury Andrzeja Dudy.
Czym wyróżnia się program Andrzeja Dudy od programów jego kontrkandydatów?
Violetta Porowska: My, tj. Prezydent i Rząd realizujemy program, który umożliwia każdemu obywatelowi skorzystanie z dobrego rozwoju gospodarczego. Nie robimy tego po to, by znów najlepiej mieli się uprzywilejowani, nie realizujemy programu, by bogaty się jeszcze bardziej bogacił i aby korzystała tylko wąska grupa „ustawionych”. To jest program na uczciwe, skuteczne i sprawiedliwe państwo, którego to my wszyscy jesteśmy gospodarzami. Tymi programami, to m. in. są 500+, obniżenie wieku emerytalnego, emerytury +, godna płaca minimalna czy najnowszy – tzw. „Plan Dudy”.
 
Uda się zrealizować wszystkie obietnice wyborcze?
 
Violetta Porowska: Oczywiście. Większość deklaracji Pana Andrzeja Dudy z poprzedniej kampanii zostało zrealizowanych. I to tych najważniejszych. To znak firmowy Pana Prezydenta – wiarygodność. My realizujemy i będziemy realizować, to co oferujemy w naszych programach wyborczych. PO, PSL czy SLD co innego obiecywało w kampanii, a co innego realizowało po wyborach. Nie można pozwolić na powrót do takiego systemu oszukiwania ludzi. Tą drogą manipulacji podąża niestety Rafał Trzaskowski. Jego propozycje z kampanii samorządowej w Warszawie nijak się mają do jego nieudolnych działań po objęciu stanowiska. Nie można dopuścić do tego, by szambem oprócz Wisły (awaria oczyszczalni ścieków „ Czajka” w Warszawie) stała się cała Polska. To rząd Premiera Mateusza Morawieckiego uratował ludzi i naturę, o którą tak się „martwią ‘’ Trzaskowski i spółka przed całkowitą dewastacją i klęską na miarę pandemii.
 
Wspominała Pani wcześniej o osiągnięciach w polityce zagranicznej. Jak wyglądało jednak ostanie pięć lat w polityce wewnętrznej? Co można byłoby uznać za największe sukcesy obecnego prezydenta i czym dokładnie jest Plan Dudy?
 
Violetta Porowska: Andrzej Duda jest tym Prezydentem, który słucha ludzi, który jako jedyny odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. Nie tylko Warszawa czy Kraków są dla niego ważne, ale też inne miasta i miejscowości – jak np. Brzeg. Prezydent Andrzej Duda trzydzieści jeden razy skorzystał z własnej inicjatywy ustawodawczej, w tym ostatnio przy okazji wprowadzenia spektakularnego „dudowego” czyli 1400 zł wsparcia. Ponadto, Pan Prezydent zastanawia się dosyć poważnie nad emeryturami stażowymi. Oprócz tego, priorytetowe dla Prezydenta są także sprawy związane z usprawnianiem sądownictwa – sprawiedliwego sądownictwa. Te wściekłe ataki opozycji za reformowanie systemu sądowniczego nie mają żadnego związku z troską o zwykłego człowieka. Opozycja broni czegoś czego Polacy, w zdecydowanej większości, bronić nie chcą.
 
Ostatnio głośno jest o sprawie ułaskawienia Pawła Śpiewaka. Nie przeszkodziły różnice poglądów między ułaskawionym a Prezydentem?
 
Violetta Porowska: Pan Prezydent Andrzej Duda nie różnicuje swojego wsparcia dla osób, które różnią się z nim w poglądach. Jeżeli uważa, iż zostali niesłusznie skrzywdzeni przez system, to należy im pomóc. Takim przykładem jest choćby ułaskawienie Pawła Śpiewaka, czyli człowieka, który pierwszy sygnalizował patologie prywatyzacyjne kamienic w Warszawie. Tutaj tylko nadmienię, iż podmieniony kandydat KO na prezydenta – Rafał Trzaskowski zaskarża decyzje Komisji Weryfikacyjnej, podobnie, jak to robiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. To najlepszy dowód jego stosunku do własnych deklaracji i zwykłych, często skrzywdzonych obywateli.
 
Wróćmy jednak do programu wyborczego Andrzeja Dudy. Ludzie boją się postpandemicznego kryzysu gospodarczego. Co z miejscami pracy? Co z inwestycjami?
 
Violetta Porowska: Sporo miejsca poświęcono tym zagadnieniom w Planie Dudy. Zakłada on bowiem realizację szeregu inwestycji publicznych, które oprócz konkretnych efektów gospodarczych dostarczą dziesiątki tysięcy, a nawet więcej, miejsc pracy. Przyczynią się także do zachowania już istniejących. Mowa tutaj o takich inwestycjach jak np.: Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, autostrad Via Baltica i Via Carpathia, a także inwestycjach w środowisko, ochronę zdrowia czy wielu działaniach lokalnych. Jednym z takich projektów lokalnych w Brzegu jest budowa jakże potrzebnej drugiej przeprawy mostowej, która niebawem się rozpocznie. Tutaj, chciałabym podziękować Panu Maciejowi Stefańskiemu, który przez wiele lat będąc starostą brzeskim zabiegał o tę inwestycję. To właśnie mieszkańcy Powiatu Brzeskiego wielokrotnie dali świadectwo szerokiego poparcia dla PiS i Andrzeja Dudy, nawet wtedy, gdy PiS nie był u władzy.
Chcę w tym miejscu Państwu serdecznie podziękować za tę stałość w poglądach, a my ze swojej strony możemy obiecać, że nie zawiedziemy waszego zaufania. To są proszę Państwa konkretne działania i osiągnięcia, to nie państwo z dykty, to nie mitomania i megalomania większości kandydatów. Tylko konkretne osiągnięcia i konkretni ludzie. Tylko Prezydent Andrzej Duda jest gwarancją na zasobną i sprawiedliwą Polskę.
 
Dziękuje za rozmowę