Opolszczyzna – koronawirus raport dzienny (24-04). 346 osób zakażonych, 4 osoby zmarły, w tym 18 – latek

0
Reklama

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 346 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem oraz podają najnowsze statystyki dotyczące zakażeń. 4 osoby zmarły z powodu zakażenia koronawirusem, w tym 18 – latek. Liczba przypadków zgonów z powodu COVID-19 na Opolszczyźnie wzrosła już do 21 od początku epidemii.


Z przykrością przekazuję informację o 4 zgonach, których przyczyną było zakażenie koronawirusem. W szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie – Koźlu zmarli trzej mężczyźni, w wieku 85 lat  (z powiatu oleskiego), 57 lat i 18 lat (z powiatu opolskiego). W SP ZOZ Szpital MSWiA w Głuchołazach zmarła w wieku 69 lat kobieta z powiatu opolskiego. Wszystkie osoby zmarłe były obciążone chorobami współistniejącymi. – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Rzecznik wojewody potwierdziła także 4 nowe przypadki zakażeniem koronawiurusem w regionie.
Nowe przypadki dotyczą dwóch mieszkańców powiatu opolskiego (kobieta i mężczyzna) w wieku senioralnym. Ich stan jest dobry, oboje w kwarantannie domowej. Doszło do transmisji lokalnej. Wśród zakażonych koronawirusem jest także mieszkaniec powiatu namysłowskiego w wieku senioralnym (stan dobry, hospitalizowany na Dolnym Śląsku, transmisja lokalna) oraz mieszkaniec powiatu krapkowickiego (stan dobry, kwarantanna domowa, transmisja lokalna).

Z dobrych informacji przekazujemy wieść o 2 nowych ozdrowieńcach. To dwie kobiety w wieku senioralnym z pow. opolskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Jedna z nich przebywała w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu, druga przebywała w izolacji domowej. – dodaje na koniec Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Raport dla Opolszczyzny :
1. 1.  Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 93 os.
Łącznie od początku epidemii – 376 os.
2.  Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 346 os.  
      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH – 296 os   (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).
3.   Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii – wynosi 17 007 os.
4.   Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 3 440 os.
5.   Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 182 os.
Łącznie od początku epidemii – 2 324 os.

Liczba przypadków zgonów z powodu COVID-19 wzrosła już do 21 od początku epidemii.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 
 

Reklama