Mieszkaniec Opolszczyzny otrzymuje… 75 groszy emerytury, ale miał tylko 12 dni ubezpieczenia

0
fot. PAP / Leszek Szymański
Reklama

Różnica między najwyższymi a najniższymi emeryturami wypłacanymi na Opolszczyźnie robi wrażenie. Seniorów, którzy otrzymują świadczenia w skrajnych wysokościach różni wiele, a decydującym elementem jest okres składkowania w ZUS. Recepta na wysoką emeryturę się nie zmienia.


  • „Dwie z trzech najniższych emerytur wypłacanych w województwie opolskim trafia do kobiet. Obecnie najniższa emerytura w regionie to 75 groszy „na rękę”, a staż składkowy w ZUS był równie skromny, bo zaledwie 12 dni. Na drugim biegunie jest mężczyzna, który był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS przez kilkadziesiąt lat. Obecnie jego emerytura to 25,8 tysięcy brutto. Tylko na marcowej, niemal 15 procentowej waloryzacji świadczeń, ten mężczyzna zyskał ponad 3300 złotych” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W Polsce rośnie grupa seniorów, którzy uzbierali jedynie na emeryturę niższą od ustalonej przepisami minimalnej emerytury, która od marca br. wynosi 1588,44 zł brutto. Przepis na zadowalające świadczenie , to wysokie pobory, regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS i przejście na emeryturę później niż „próg startowy”.

W grudniu ubiegłego roku ZUS przekazywał 365,3 tys. świadczeń poniżej minimalnej. Dla porównania pod koniec 2021 r. w skali kraju niskich emerytur było 337,6 tys. To 8 proc. wzrost w ciągu zaledwie jednego roku. Udział najskromniejszych świadczeń w zbiorze wszystkich emerytur rośnie. Jeszcze pod koniec 2021 r. stanowiły one 4,2 proc. ogółu emerytur wypłacanych przez ZUS, a rok później czyli pod koniec 2022 r. już 9,6 proc.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Chociaż udział kobiet jako beneficjentek najniższych świadczeń cyklicznie się zmniejsza, to nadal 80 proc. osób pobierających te emerytury to panie. Odsetek mężczyzn z takimi świadczeniami w całej Polsce to 19,8 proc.

Wysokie pobory, regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS, przejście na emeryturę później niż „próg startowy” – to przepis na zadowalające świadczenie, które najczęściej jest jedynym źródłem dochodów po 60 i 65 roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Kapitał początkowy to za mało

Wysokość emerytur ustalanych według nowych zasad zależy od kwoty będącej podstawą obliczenia świadczenia, czyli od zwaloryzowanej kwoty zgromadzonych składek i kapitału początkowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że niestety prawie połowa (47,4 proc.) spośród emerytów, którym
w grudniu 2022 r. wypłacano emeryturę w wysokości niższej niż najniższa, miało tę emeryturę obliczoną jedynie ze zwaloryzowanego kapitału początkowego – osoby te nie odprowadzały składek na ubezpieczenia społeczne po 1998 r.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę, warto skorzystać z doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Pracownik ZUS na podstawie danych z konta ubezpieczonego przeprowadzi w specjalnym kalkulatorze symulację wysokości emerytury i wykaże o ile może wzrosnąć, jeśli będziesz pracować dłużej.

Dla kogo szczególnie ma znaczenie data złożenia wniosku o emeryturę? Dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i zamierzają wnioskować o emeryturę później niż w miesiącu, w którym uzyskały prawo do emerytury z uwagi na wiek. Najkorzystniej złożyć formularz o świadczenie po dacie urodzenia, wówczas statystyczne średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach będzie „krótsze” czyli korzystniejsze.

Reklama