Dziś jest Dzień Amnesty International

0
amnesty
Reklama

28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować tę ideę wśród znajomych.

W swoich działaniach Amnesty International powołuje się przede wszystkim na Powszechną Deklarację Praw Człowieka, uchwaloną 10 grudnia 1948 roku, która określa prawa wynikające z samego tylko bycia człowiekiem – prawa do życia, wolności słowa, prawa do edukacji czy zrzeszania się.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W 2020 roku Stowarzyszenie Amnesty International obchodzi 30-ste urodziny swojej działalności w Polsce.

Organizacja monitoruje też poczynania rządów na całym świecie w związku z epidemią koronawirusa.

Dziś jest Dzień Amnesty International

Ich zdaniem wszystkie działania władz, które nakładają ograniczenia na prawa i wolności człowieka powinny być oparte o właściwą podstawę prawną, uzasadnione, konieczne i proporcjonalne. Rządy mogą wprowadzić na określony czas wyjątkowe środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i ochrony zdrowia. Jednakże są one zezwolone w prawie międzynarodowym tylko po to, by, w obecnej sytuacji zagwarantować prawo do zdrowia i powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Władze nie mogą ich wykorzystywać jako pretekstu do wprowadzania środków represyjnych!

Reklama