Konkurs Krasomówczy

0
DSC04365_cmyk__1600x1200_.jpg
Reklama

ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE KONKURSU KRASOMÓWCZEGO PTTK Zgodnie z już wieloletnią  tradycją, Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej jest organizatorem eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych  (tak brzmi pełna nazwa konkursu). 
Ideą konkursu jest jak najpiękniej opowiedzieć o swej Ojczyźnie, wykorzystując do tego wiedzę krajoznawczą.
W sobotnie, pogodne przedpołudnie, 22 dnia października br., do udziału w konkursie na scenie Wojskowego Klubu Garnizonowego w Brzegu stawiło się czternaścioro uczniów szkół podstawowych m.in. z Suchej k/Strzelec Op., Szybowic k/Prudnika, Świętowa Polskiego, Łubnian, Kadłuba i oczywiście z brzeskich szkół  nr 1 i 3, sześcioro uczniów gimnazjów brzeskich, ale także z Głuchołaz oraz dwóch tylko, niestety, uczniów z brzeskich szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikom konkursu jak zwykle, towarzyszyli zaabsorbowani nauczyciele, a także, równie podekscytowani, członkowie  rodzin.
Młodzi uczestnicy konkursu, pragnąc udowodnić ,”iż Polacy nie gęsi i swój język mają”, przygotowali teksty o tematyce turystycznej, krajoznawczej, historycznej, a nawet z dziejów członków swoich rodzin. Teksty owe należało pięknie powiedzieć w określonym limicie czasu, co skrupulatnie odnotowywało jury. Stawka występu była niezwykle wysoka, bowiem zwycięzcy konkursu reprezentować będą Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy (szkoły podstawowe i gimnazja) oraz  na zamku w Golubiu- Dobrzyniu (szkoły ponadgimnazjalne).
Ponadto wszyscy biorący udział w konkursie otrzymywali nagrody i upominki zakupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego. Konkurs otworzyła pani prezes ZO PTTK Ziemi Brzeskiej, Wilhelma Barańska w towarzystwie  szczególnych gości , Janusza Wójcika- Dyrektora
Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz  zastępcy Burmistrza Miasta Brzegu – Stanisława Kowalczyka .
Chwilę potem dzwoneczek prowadzącego konkurs Wiesława Chmielewskiego, zadzwonił i ruszyły prezentacje uczniów szkół podstawowych, a jury pod kierownictwem dr Jana Majewskiego zabrało się do pracy.           
W głębokiej ciszy i zadumie, w szumie liści drzew za oknami i dźwiękami miasta dobiegającymi z oddali, przenieśliśmy się w odległe czasy, słuchając niezwykle ciekawych historii z dziejów Brzegu i innych miasteczek oraz wsi Opolszczyzny, odkrywaliśmy jej niezwykłą przyrodę, poznawaliśmy niezwykłe, często już zapomniane wydarzenia w jej dziejach, a także ludzi tutaj dawno temu i obecnie  żyjących.
Kolorytu występom dodawały legendy o duchach, zjawach i straszydłach nawiedzających zamki, dwory bądź góry, często wpływających na losy ludzi.
Niezwykle ciekawy był tekst Anny Tabaki  z PSP w Polskim Świętowie„Jak pod Złotą Kopą złoto wydobywano i co z tego wynikło, czyli co kryje w sobie Żabie Oczko”, także „Legenda o psie księcia Jerzego” Emanuela Pawlika z PSP nr 3 w Brzegu,  Sandry Chojnackiej z PSP Szybowice- „Łamanie kołem Petera Schopsa w Prudniku”, „Jestem rolnikiem, będę sołtysem” w wykonaniu Mikołaja Pusza z PSP Szybowice.
Wielki aplauz wzbudziła, występując w pięknym stroju ludowym, uczennica  z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadłubie  – Ewelina Pyzik z tekstem autorstwa  Ryszarda Szewczyka „ Mój Kadłub”, która niezwykle sugestywnie
zaprezentowała historię  swojej miejscowości.
Nie byli gorsi od swoich kolegów uczniowie gimnazjów. „O historii lamp naftowych” pięknie opowiedziała Katarzyna Zatoń z PG nr 1 w Brzegu, „Moja babcia- mała bohaterka”  to prezentacja Agaty Chrobak z PG nr 2 w Głuchołazach, z kolei Judyta Ćwiek z Głuchołaz opowiedziała o swoim bracie Jakubie Ćwieku, którego charakteryzują liczne talenty. Na koniec Bartosz Jurek z PG nr 3 w Brzegu tekstem  „Co straszy w zamku w Świeciu” zaciekawił  słuchaczy opowieścią o psotnym wodniku Sweteczku. W przerwach  uczestników konkursu zabawiał zespół wokalno-muzyczny oraz niezwykle dojrzały aktorsko występ małej Natalii Sobór z Klubu „Biedronki” pt.”Igraszki Klementyny”. Podczas gdy młodzi aktorzy z opiekunami spożywali posiłek w restauracji „U Antonia”, jury intensywnie pracowało nad ustaleniem wyników konkursu. Ostateczne wyniki konkursu podała wiceprezes ZOPTTK Elżbieta Kużdżał.
XXVII Konkurs Krasomówczy w kategorii szkół podstawowych :                               
I   miejsce – Anna Tabaka –     PSP Świętów  Polski (opiekun Maria Paterak),
II  miejsce – Emanuel Pawlik- PSP nr 3 Brzeg (opiekun Danuta Hasiak) ,
III miejsce – Natalia  Sobór   – PSP nr 1 Brzeg (tekst ”Moje spotkanie z księciem”- opiekun Beata Rudyk ) ,
XII konkurs Krasomówczy w kategorii szkół gimnazjalnych :
I   miejsce  – Bartosz Jurek   – PG nr 3 Brzeg  (opiekun Anna Nakonieczna),
II  miejsce – Paulina  Furtak- PG nr 3 Brzeg (tekst „ św. Jadwigaksiężniczka śląska” -opiekun Marzena Kuleba),
III miejsce  – Agata Chrobak- PG nr 2 Głuchołazy (opiekun Patrycja Prochot-
Sojka ),
Dwoje uczniów z każdej kategorii szkół reprezentować będzie Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy.
XL konkurs Krasomówczy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych :
Nie przyznano I miejsca, ale na uwagę zasługiwał występ Patryka Kabały (opiekun Marzena Kuleba), który zaciekawił słuchaczy opowieścią o zamku Czocha. Obydwaj występujący uczniowie będą reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim konkursie w Golubiu-Dobrzyniu. Laureaci , a także pozostali uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali cenne nagrody książkowe  i dyplomy, a także brzeskie upominki , których fundatorem był Oddział PTTK w Brzegu. W podsumowaniu konkursu wiceprezes E. Kużdżał podkreśliła  wysoki, wyrównany poziom występów, szczególnie w kategorii szkół podstawowych, niezwykle trafny wybór tekstów o wielkich walorach krajoznawczych.                                                                                   
Stwierdziła z troską również, że wiele talentów zaprezentowanych na scenie klubu – „ginie po drodze”, trzeba uwagi nauczycieli i rodziców, zwróconej na   rozwój dzieci w toku ich dalszej edukacji. Podkreśliła twórczy wysiłek nauczycieli, szczególnie z małych miejscowości Opolszczyzny. Prezes W. Barańska podziękowała na zakończenie uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom Zarządu Oddziału PTTK, komisji konkursowej, a także  pani Janie Koronkiewicz  – gospodyni Wojskowego Klubu Garnizonowego, która sprawnie i z talentem organizacyjnym gości Konkurs Krasomówczy  już od wielu lat. Pani prezes zwróciła również uwagę na to, że Konkurs jest jednym z wielu projektów realizowanych w ramach programu „Opolskie kwitnące” i jest wysoko oceniany przez marszałka województwa opolskiego, który nie skąpi na ten cel środków finansowych.
Do zobaczenie za rok, na kolejnym konkursie krasomówczym.
Marek  Ściślak

Reklama