XXVIII Najazd Poetów na zamki. Znamy szczegółowy program wydarzeń

0

W dniach 10-13 października w zamkach w Rogowie Opolskim, Głogówku, Krapkowicach, na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu i Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbędzie się XXVIII edycja Najazdu Poetów. 


Tegoroczny Najazd Poetów na zamki Opolszczyzny odbędzie się z udziałem przedstawicieli środowisk twórczych i kulturalnych z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Najazd rozpocznie się we wtorek 10. października od polsko-węgierskiego wieczoru wspomnień o życiu i wierszach legendarnego poety Sándora Petőfi, pn. „Za wolność oddam miłość”. Wieczór odbędzie się o godz. 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Zoltán Bobory Prezes Tow. Literackiego im. M. Vörösmartyego i Andrzej Straszewski Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema „Klub Polonia” Székesfehérvár.

Dzień później, tj. w środę 11. października poeci zawitają w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie na godz. 11:00 zaplanowano finał Zamkowego Turnieju Poetyckiego dla młodzieży opolskich szkół. Po prezentacjach i wręczeniu nagród i dyplomów przyjdzie czas na prelekcję, pn. „Dwa wiekuiste dęby” na temat historii przyjaźni polsko-węgierskiej, którą wygłosi Janusz I. Wójcik. O godzinie 17:00 z kolei odbędzie się Maraton artystyczny z udziałem poetów opolskich i gości z zagranicy. W programie m.in. recital Alicji Tanew – piosenkarki z krakowskiej piwnicy artystycznej ATA oraz wystawa grafik Andrzeja Sznejweisa.

W czwartek 12.10, kolejne punkty programu odbędą się w Krapkowicach i Głogówku. W pierwszym mieście, w tamtejszym ZSZ im. Piastów Opolskich, o godz. 10:00 odbędzie się Poranek Poetycki z okazji jubileuszu 70-lecia szkoły. W Głogówku, w tamtejszym Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana Kazimierza o godz 13:00 odbędzie się zaś spotkanie poetyckie z młodzieżą. Na godzinę 17:00 z kolei, w Muzeum Regionalnym w Głogówku zaplanowano poetycko-muzyczny wieczór wspomnień o postaciach Głogówka: Rafale Urbanie, Janie Cybisie i Tomaszu Cuberze, które odbędzie się pod nazwą „Założę się z każdym Ojcze Rafale…”.

W piątek 13.10, Najazd Poetów powróci do Opola. Najpierw o godz. 13:00 odbędzie się zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i Wzgórza Uniwersyteckiego, a o godzinie 11:00 zwiedzić będzie można Muzeum Śląska Opolskiego.

Organizatorami XXVIII Najazdu Poetów na zamki są: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Samorząd Województwa Opolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Wydarzenie współorganizowane jest przez takie instytucje jak: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Śląska Opolskiego, Uniwersytet Opolski, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Brzegu, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Głogówku oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach. Imprezy wpisane w program Najazdu, honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Opolskiego, Prezes Zarządu Krajowego SWP-W, Rektor Uniwersytetu Opolskiego, Starosta Powiatu Brzeskiego, Starosta Powiatu Krapkowickiego, Prezydent Miasta Opola, Burmistrz Brzegu i Burmistrz Głogówka.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach.