XXXVII sesja Rady Miejskiej Brzegu. Radni będą głosować nad przyszłorocznym budżetem – relacja na żywo

1
Brzeg
Reklama

Dziś (15.12) o godzinie 10:00, w sali stropowej brzeskiego ratusza rozpocznie się budżetowa sesja Rady Miejskiej Brzegu. Radni będą procedować nad zgłoszonymi zmianami do budżetu na 2018 rok, a następnie przejdą do głosowania projektu uchwały. W porządku obrad znalazły się także inne projekty, w tym uchwała w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej oraz uchwała w sprawie zmian w budżecie na rok bieżący.


Co ciekawe, w porządku obrad zabrakło projektu uchwały, którą w imieniu mieszkańców zgłosił radny Piotr Szpulak. Sprawa dotyczy uchylenia październikowej uchwały, która pozwoliła burmistrzowi Jerzemu Wrębiakowi na przekazanie w formie darowizny gruntów, na których powstać ma nowy zakład karny.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Na tekstową relację na żywo – prosto z brzeskiego ratusza – zapraszamy od godz. 10:00.


10.05

Otwarcie obrad sesji

10.09

Radny Szpulak składa wniosek do porządku obrad: dyskusja o umieszczeniu placówki penitencjarnej w Brzegu oraz wniosek o uchylenie poprzedniej decyzji w sprawie nowego więzienia w Brzegu

10.10

Burmistrz składa wniosek o informację w sprawie remontu ratusza

10.11

Przewodnicząca Mrowiec decyduje, że wniosek radnego Szpulaka nie będzie głosowany. Prawnik Urzędu Miasta uważa, że

10.13

Przewodnicząca Mrowiec chce aby dyskusja odbyła się w wolnych wnioskach. Radny Surdyka protestuje – uważa, że powinien być głosowany wniosek radnego Szpulaka. Radna Szczęsna uważa, że przez szacunek dla mieszkańców należy taką dyskusję należy przeprowadzić na początku sesji.

Głosowanie. Z sali okrzyki: Odwagi!!!

Za przyjęciem wniosku radnego Szpulaka: 19 radnych. Wstrzymała się tylko przewodnicząca Mrowiec. Wniosek o uchyleniu uchwały został uznany za niezgodny z prawem (brak opinii bur,mistrza)

Wniosek dotyczący informacji o remoncie ratusza też przeszedł

10.20

Kolejny punkt obrad interpelacje radnych. Radny Jaros pyta o plany powstania węzła rowerowego. Radny dopytuje o brak projektu w tej sprawie i planu na pozyskanie środków zewnętrznych

10.24

Radna Wróblewska prosi o zwiększenie natężenia światała na ulicy Jabłkowej. Radna Biss prosi o uzupełnienie ubytków w chodniku wokół ronda Solidarności. Radny Samul prosi o remont drogi przy ulicy Starobrzeskiej oraz wymianę lamp na ledowe przy tej ulicy. Radny prosi o wymianę barierek przy skrzyżowaniu Piastowska ulica Towarowa.

10.26

Radny Surdyka prosi o odnowienie tablicy informacyjnej przy dworcu. Radny prosi o wyjaśnienie o braki oświetlenia w okolicy ulicy Wolności wynika z remontu

10.27

Kolejny punkt obrad: dyskusja na temat więzienia

Głos zabiera radny Szpulak. Radny uważa, że to trudna decyzja, ale radny Szpulak będzie przedstawiał argumenty dotyczące wbrew decyzji umiejscowienia więzienia w Brzegu. Radny Szpulak, że dodatkowy wpływ z podatku to w przeliczeniu na mieszkańca około 13 złotych.

  • Straty wizerunkowe są o wiele większe – dodaje Szpulak
    Radny uważa, że decyzje jeszcze można cofnąć. Radny apeluje do radnych aby nie zgadzali się na umiejscowienie więzienia w Brzegu. Radny wskazuje na sprzeczność budowy więzienia ze strategia rozwoju miasta. Radny podkreśla, ze najczęściej osadzonych odwiedzają „koledzy z branży”. Radny podkreśla, ze społeczeństwo się starzeje i polityka miasta powinna zmierzać do tworzenia zachęt dla młodych ludzi aby zostali w Brzegu.
    – To My mieszkańcy utrzymujemy to miast z podatku dochodowego – dodaje Szpulak
  • Musimy uzbroić ten teren i nie wiemy ile będzie to kosztować – stwierdza Szpulak
    Jakie przełożenie na mieszkańców ma ta inwestycja. To tylko 13 złotych – stwierdza Szpulak.

    • Radny Szpulak przytacza dane z raportów dotyczące z przestępstw, które mają miejsca w trakcie odbywania przez osadzonych tzw. przepustek.
      – W ubiegłym roku Robert K. zgwałcił kobietę w trakcie przerwy odbywania kary – kolejny z przykładów wymienianych przez radnego Szpulaka

    Radny Szpulak prosi aby też udzielić głosu przedstawicieli mieszkańców.

    • Ten projekt jest nieopłacalny dla gminy i dla mieszkańców – stwierdza radny Szpulak. Radny uważa, że decyzje powinny następować w ciągu dialogu z mieszkańcami. – Co jest ważniejsze dla mieszkańców – pyta retorycznie Szpulak. Fundujemy naszym wnukom tą inwestycję – dodaje Szpulak. Robimy podobny błąd jak podział gminy 20 lat temu na dwie gminy.
      Radny informuje, że minmo iż jego wniosek o anulowanie decyzji ma błąd formalny to radny będzie składał wniosek o sesję nadzwyczajną.
      Radny przytacza wypowiedź prezydenta Opola w sprawie więzienia, który stwierdził, że lepiej inwstować w żłobki, przedszkola i przemysł niż w więzienie
    • Nie fundujmy tego nam, naszym dzieciom i wnukom – apeluje do radnych SzpulakGłos zbiera przedstawiciel mieszkańców.
      – Jesteśmy tutaj i reprezentujemy mieszkańców osiedla oraz pozostałych mieszkańców przeciwnych budowie więzienia.
      – Państwo nic nie wiecie. Nie wiecie ile wyniosą wpływy z podatków a głosujecie za – pyta mieszkanka.
      – to nie jest pana prywatne miasto. Pan obiecywał: „służyć ludziom i słuchać mieszkańców” a sam pan podejmuje taką decyzję?. Teraz pan nam funduje niedaleko placu zabaw ogromne więzienie – pyta mieszkanka.Mieszkanka przytacza dane dotyczące wzrostu przestępczości w miejscach gdzie są budowane więzienia. Pyta czy burmistrz i radni chcą ponosić odpowiedzialność za przestępstwa. Zwraca też uwagę na zabezpieczenie medyczne więźniów – będą przyjmowani poza kolejnością. Mieszkanka pyta też czy radni mają świadomość, że mieszkańcy tracą już na tej decyzji – utrata wartości działek i nieruchomości.
    • Dlaczego państwo nas nie informowali i podejmowali decyzję „po cichu” – pyta mieszkanka radnych i burmistrza.
      • Kolejna mieszkanka zabiera głos. – Pan burmistrz obiecywał basen a buduje więzienie – stwierdza.Głos zabiera burmistrz Wrębiak.
        – Wasz niepokój wynika z braku wiedzy – stwierdza Wrębiak
        Śmiech na sali
      • Państwo musicie mieć bardzo rzetelną informację. Burmistrz zwraca uwagę, że miasto nie ma umowy z Panoramą dlatego nie mają wiedzy.
      • mieszkańcy krzyczą: Referendum!!!

      Burmistrz stwierdza, ze ani złotówki nie będzie wydane z pieniędzy mieszkańców. Burmistrz stwierdza, że zakład karny funkcjonuje wiele lat (chodzi o stare więzienie).

      Burmistrz Wrębiak uważa, że nikt nie protestuje jak powstaje nowa komenda policji.

      • Bardziej bym się spodziewał protestu mieszkańców którzy mieszkają w pobliżu starego zakładu – stwierdza Wrębiak.Więźniowie będą pracować w zakładzie karnym i się będą resocjalizować – stwierdza Wrębiak. Burmistrz uważa, że wskazane miejsce na budowę więzienia jest peryferyjne. Miasto przekazuje tylko 1 hektar. Wrębiak stwierdza, że ta inwestycja to też przeniesienie ogromnych słupów energetycznych – koszt około 4 milionów. Miasto nie ma przychodów z obecnego więzienia (jest zabytkiem) a z nowego będzie miało według burmistrza około 800 000 złotych rocznie. Według burmistrza miasto będzie miało ponda milion przychodów. Koszt uzbrojenia tylko około 50.000 złotych. Zakład Higieny będzie miał dodatkowe zajęcie, miejscowe firmy będą miały dodatkowy rynek zbytu – burmistrz podaje przykład dostarczania chleba. Na sali śmiech i gwizdy. Przewodnicząca Mrowiec uspokaja mieszkańców obecnych na sali.
      • Mamy rekordowy budżet.- stwierdza Burmistrz Wrębiak
        – Nioc nie mamy – odpowiadają mieszkańcy
      • Jest kłamstwem, że mamy duże zadłużenie – uważa Burmistrz
        Burmistrz stwierdza, że jego pomysłem jest finansowanie remontów kamienic.
      • Macie błędne źródło informowania (chyba chodzi Wrębiakowi o Panoramę) – dodaje burmistrz. Mieszkańcy przekrzykują i głośno krytykują wypowiedzi Wrębiaka- Nigdy bym nie sprowadził niebezpieczeństwa dla mieszkańców – stwierdza Wrębiak
        Śmiech mieszkańców.
        – Dlaczego nie eksponowaliście jak dużo więźniów wykonywało pracę na rzecz mieszkańców – pyta burmistrz Wrębiak. Burmistrz apeluje o odpowiedzialniść.
      • Ta inwestycja jest dobra dla naszych mieszkańców – stwierdza WrębiakGwizdy na sali i śmiech.
      • Ktoś zarządza konfliktem w naszym mieście – stwierdza Wrębiak.
      • Już koniec? – krzyczą mieszkańcy
        Wrębiak stwierdza, że prezydent Opola również się starał o więzienie.
      • Decyzja ministerstwa to była miła niespodzianka dla nas – dodaje Wrębiak
        Śmiech i krzyki mieszkańców
      • Mogę nie być burmistrzem – zaczyna Wrębiak
        mieszkańcy przerywają mu oklaskami i krzykami:Tak!!!

      Krzyki wśród mieszkańców: referendum, referendum!!!

      Głos zabiera radna Biss. Prosi aby jeszcze głos zabrał przedstawiciel mieszkańców.
      Mieszkanka podkreśla, że obecnie osadzeni mają łatwiejszą możliwość uzyskiwania przepustek. Mówi o problemach jakie pojawią się w przychodniach, kiedy osadzeni będą musieli z nich korzystać. Mieszkanka przypomina, że w szpitalu pracowało 7 więźniów, a nie jak mówił kilkunastu.
      – Wszystko dla miasta, ale nie taka placówka – dodaje przedstawiciel mieszkańców.
      Stwierdza, że tą decyzją zamyka się szanse rozwoju osiedla na tamtym terenie.
      – Nikt nie używa mediów aby grać na ambicjach – stwierdza mieszkanka. Oklaski zebranych.
      Głos zabiera kolejny mieszkaniec. Stwierdza, że mamy unikatową perełkę w postaci Zamku Piastowskiego i innych zabytków. Stwierdza, że mamy mieszkańców, którzy są „zjednoczeni”. Uważa, że porównując zyski w postaci wpływu do budżetu i straty dla mieszkańców do zmiany symbolu „Małego Wawelu” a niecały 1% wpływu do budżetu mamy prostą odpowiedź” nie budujmy więzienia.

      • Dlaczego w tym miejscu nie budujemy czegoś innego, a budujemy tylko więzienia – pyta.
      • CZY NASZE DZIECI MAJĄ PRACOWAĆ TYLKO W WIĘZIENIU – DODAJE
      • oklaski na sali
      • Jak to wpłynie na nas? Mieszkaniec odnosi się do informacji medialnych. Uważa, że przy inwestycji o takiej skali pyta
      • Czy decyzje na taki temat mogą być podejmowany w ciągu kilku dni? Apeluję: przemyślcie swoją decyzję jeszcze raz! Zmiana decyzji nie jest wstydem. Wysłuchajcie mieszkańców . Nie róbcie tego mi, nie róbcie tego mieszkańcom do czterech pokoleń w przód.

        11.28
        Głos zabiera radny Komarzyński. Dziękuje za dyskusję. Uważa, że do takiej dyskusji powinno dojść wcześniej. Przytacza przykład decyzji o budowie hotelu czterogwiazdkowego. Radny podkreśla, że nie brał udziału w podejmowaniu tej decyzji bo nie chciał decydować w ciągu 48 godzin.

      • Dzisiaj dostałem informację, że byli więźniowie złożyli ponad 22 wniosków o przydzielenie mieszkań.

      Głos zabiera mieszkaniec

      • Dwa miliony przychodów są patykiem pisane – stwierdza
      • Skoro Brzeg kwitnie i jest tak dobrze – to po co nam więzienie .- krzyczy. Oklaski
      • O biznesie trzeba mieć pojęcie. Może się okazać po kilku latach to więzienie wielką plajtą. Ja myślałem, że w tym mieście są „lepsze mózgi”, które znajdą rozwiązanie dotyczące problemów miasta. Nie wszystkie pomysły są dobre, a suwerena trzeba słuchać – dodaje mieszkaniec Burmistrz informuje, że miasto nie jest odpowiedzialne za szpital. – Cieszę się, że państwo poznali moje argumenty – dodaje burmistrz. Obiecuje przemyślenie decyzji. Prosi o przemyślenie jego argumentów.
        Radna Biss zabiera głos. Stwierdza, że poprzednio się wstrzymała. Miała za mało argumentów

        • Dziś nie miałabym żadnych wątpliwości. Dziś głosowałabym przeciw.= dodaje

        przerywają jej oklaski
        Radna stwierdza, że ta decyzja jest sprzeczna z dotychczasową strategoią miasta, które miało się kojarzyć z zabytkami i turystyką a nie więzieniem.

        Radna Biss pyta, dlaczego do tej pory nie została zaopiniowana uchwała radnego Szpulaka. Pyta też czy działka została już przekazana aktem notarialnym .

        Radna Szczęsna zabiera

        Burmistrz stwierdza, że dzisiaj jest debata budżetowa i to było ważniejsze. Burmistrz uważa, że ma słaby przekaz medialny. Podaje przykład Środy Śląskiej gdzie mieszkańcy nie chcą inwestycji Lufthansy. Stwierdza, że do uchwały się odniesie. Burmistrz stwierdza, że nie mógł wcześniej informować mieszkańców bo ministerstwo podejmowało decyzję. Gdyby chodziło o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego to burmistrz miałby obowiązek przeprowadzenia konsultacji.

        Głos zabiera radny Surdyka. Stwierdza, że jeśli będzie sesja nadzwyczajna on będzie głosował przeciw. Radny pyta ilu mieszkańców straci pracę kiedy zakłady zlokalizowane na terenie zakładu będą realizować usługi, taniej niż pracownicy lokalnych firm.

        Radny podejmuje sprawę podziału Brzegu na dwie gminy sprzed dwudziestu laty. Radny uważa, że środki w budżecie miasta pojawią się kiedy połączy się rozdzielone gminy.

        Głos zabiera radny Szpulak. Informuje, że zwoła sesję nadzwyczajną. Są obecnie 4 podpisy. Prosi o pozostałe aby już dziś złożyć wniosek o sesję nadzwyczajnej.

        Głos zabiera radna Szczęsna. Przypomina, że za zamkniętym drzwiami przekonywał radnych. Przypomina, że głosowała przeciw. Ma nadzieję, że teraz większość radnych zmieni teraz decyzję.

        Brawa z publiczności.

        Burmistrz informuje, że nie został podpisany akt notarialny. Uważa, że radna rzadko bywa na sesjach. Burmistrz stwierdza, że pracujący więźniowie nie będą konkurencją dla lokalnych przedsiębiorców. Podaje przykład przedsiębiorcy, który jeździ do Strzelec Opolskich żeby tam zrealizować taniej pewne usługi. (ten argument miał być przeciw radnemu Surdyki – a chyba jest … za). Burmistrz uważa, że ma małe zadłużenie. Podaje przykład Skarbimierza, gdzie dług wynosi 40%, a Brzeg nieco ponad 20%.

        • Te osoby które mają odmienne zdanie teraz to mnie nie wspierają w trudnych decyzjach – stwierdza Wrębiak.

        Radna Biss składa wniosek o wstrzymanie decyzji w sprawie podpisania aktu notarialnego (oklaski publiczności)

        11.56

        Przewodnicząca Mrowiec kończy dyskusję. Radny Szpulak informuje, że ma już 5 podpisów.

        PRZEPRASZAMY ZA OPÓŹNIENIA ALE ZE WZGLĘDU NA REMONT WIEŻY RATUSZA POZIOM SYGNAŁU
        WPISY NIESTETY BĘDĄ SIĘ POJAWIAĆ Z DUŻYM OPÓŹNIENIEM

        12.07

        Kolejny punkt obrad: Sprawozdanie Burmistrza z bieżącej działalności. SPRAWOZDANIE TUTAJ

        12.25

        Następny punkt obrad: Informacja na temat ogłoszenia konkursów ofert dla organizacji pożytku publicznego na 2018 rok. SPRAWOZDANIE TUTAJ

        12.31

        Teraz seria uchwał związanych z budżetem.

        Przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z autopoprawkami Burmistrza:

          1. odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

          2. odczytanie stanowiska Komisji Budżetu, Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego;

          3. odczytanie stanowiska Burmistrza Brzegu w sprawie stanowiska Komisji Budżetu, Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego;

          4. dyskusja i głosowanie nad zgłoszonymi zmianami do projektu budżetu;

        głosowanie projektu uchwały budżetowej.

        Trwa prezentacja budżetu

        UZASADNIENIE DO PROJEKTU BUDŻETU NA 2018 R.

        STANOWISKO KOMISJI BUDŻETU

         

        12.53
        Odczytywanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej

        13.02
        Stanowisko Komisji Rewizyjnej – odczytuje radny Komarzyński

        13.09
        Teraz stanowisko Burmistrza Wrębiaka do stanowiska komisji budżetu – odczytuje ten którego jest to stanowisko

        Burmistrz Wrębiak gratuluje sobie, urzędnikom i radnym za tak „piękny budżet”. Nie ma oklasków jak w latach ubiegłych…
        Teraz dyskusja, której jednak nie ma…

      • Radni podejmują uchwałę budżetową jednogłośnie
      • Teraz już są oklaski (krótkie)… no i kwiatki, które burmistrz Wrębiak wręcza skarbnik
        13.14
        Teraz czas na uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej
      • 13.23
        Radni przyjmują prognozę 16 za. Nie głosowało 5 radnych.
      • 13.24

        Kolejny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: zmian w budżecie Gminy Brzeg na 2017 r. oraz zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brzeg na 2017 rok (druk nr 3)
        Radni przyjmują uchwałę

      • 13.26

        Kolejny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: wykazu wydatków zamieszczonych w budżecie Gminy Brzeg na rok 2017, które nie wygasają z upływem roku budżetowego (druk nr 4)

      • Następny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Brzeskiemu z przeznaczeniem na realizację zadania – funkcjonowanie stanowiska pracy ds. ochrony zabytków w Starostwie Powiatowym w Brzegu (druk nr 5)

      • 13.32 Radni przyjmują projekt
      • Kolejny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Brzeg na 2018 rok. (druk nr 6 )

      • 13.32 Radni przyjmują projekt
      • 13.33
        1. Kolejny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały Rady Miejskiej Brzegu Nr XXXVI/476/17 w sprawie stwierdzenia przekształcenia sześcioletniej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w ośmioletnią Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu (druk nr 7 )
          Co ciekawe w głosowaniach na tę uchwałę oraz następne będzie brac udział Przewodnicząca Mrowiec – w drugiej osobie Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego – który jest przeciw reformie oświaty.

          MOŻNA BYĆ W BRZEGU ZA A NAWET PRZECIW… I TO KILKA 

          13.34 Radni przyjmują projekt

          Kolejny punkt obrad: Przyjęcie uchwały w sprawie: wyrażenia zmiany uchwały Rady Miejskiej Brzegu Nr XXXVI/477/17 w sprawie stwierdzenia przekształcenia Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w ośmioletnią Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu (druk nr 8 )

          13.35 Radni przyjmują projekt
          13.36 Teraz seria uchwał dotycząca

          wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Brzeg oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy oraz opinii dotyczącej rozłożenia na raty wierzytelności Gminy Brzeg – razem 11 uchwał

          13.51

          Kolejny punkt obrad Odpowiedzi na interpelacje i rozpatrzenie wniosków radnych.. Burmistrz na interpelację odpowie pisemnie. Teraz przedstawiciele firmy Castellum, którzy remontują ratusz. Przedstawiciele firmy tłumaczą dlaczego zastosowano droższe materiały modrzew, a nie sosnę. Według przedstawicieli firmy Castellum zgodę na stosowanie droższego materiału wydał konserwator wojewódzki mimo, ze powstał raport w którym stwierdzono, że konstrukcja więźby dachowej ratusza była sosna. Firma remont oparła na materiałach źródłowych z okresu lat 50-siątych. Przedstawiciel firmy Castellum stwierdza, że modrzew jest trwalszym materiałem i taki należy stosować przy remoncie.

          Gdybyśmy na etapie projektowania wiedzieli, że więźba była sosnowa to byśmy zastosowali taki materiał. Dowiedzieliśmy się o tym po zakończeniu projektu – dodaje referująca remont ratusza

          – Różnica w cenie kubika między modrzewiem a sosną to 200 pln, czyli to mniej więcej około 20000 złotych (w skali projektu to 0,5%) – dodaje kwestionując opinię, że nie jest uzasadnione ekonomicznie stosowanie modrzewia.

          14.01

          Teraz przemawia weryfikator projektu remontu więźby dachowej ratusza, który potwierdza argumenty przedmówczyni.

          – Byłoby błędem stosowanie drzewa o wielkiej wilgotności (chodzi o sosnę) – dodaje

          Według niego więźba dachowa nie jest sama w sobie zabytkiem. Projekt zyskał pozwolenie do realizacji konserwatora wojewódzkiego.

          • Dziś także przyjąłbym takie rozwiązanie jak projektanci (od red: sosna) – stwierdza

          Głos zabiera Dyrektor Biura Posła Grabowskiego

          Pyta na jakiej podstawie przewodnicząca Mrowiec odmówiła zabrania jej głosu jako przedstawiciela posła.

          Przewodnicząca Mrowiec uważa, że to nieporozumienie.

          Według dyrektor biura poseł Grabowski uważa, że jest to kpina i postępowanie nieprawne.

          Przewodnicząca Mrowiec nie podaje podstawy prawnej.

          • W imieniu posła Grabowskiego wyrażam sprzeciw przeciwko takiemu procedowaniu sprawy (chodzi o budowę więzienia). Burmistrz powinien słuchać głosu mieszkańców – stwierdza dyrektor biura posła Grabowskiego
          • W imieniu posła dyrektor biura posła Grabowskiego pyta o takie zaciąganie długu przez burmistrza – pyta dyrektor biura
            Burmistrz odsyła do nagrań z sesji i powtarza opinię o dobrym wskaźniku zadłużenia gminy

          14.14

          • Zbliżamy się do końca kadencji – zaczyna przewodnicząca Mrowiec
          • Sesji chyba – poprawia radny SurdykaPrzewodnicząca przyznaje rację i składa życzenia i zamyka obrady sesji
Reklama