W Grodkowie ruszają Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Muzyczna Jesień” 2018

0

To jeden z najważniejszych, muzycznych festiwali w regionie i kraju. W trakcie jego trwania na scenie grodkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji występują artyści, którzy prezentują publice i jury swoje autorskie propozycje. „Muzyczna Jesień” rozbrzmi po raz kolejny już niebawem, tj. w dn. 16-18 listopada 2018.


Grodkowski festiwal jest imprezą z długoletnią tradycją. Jego pierwszą edycję zorganizowano w 1970 roku i od tamtego czasu setki zespołów muzycznych zagrało swoje koncerty, które oceniało profesjonalne jury. Wśród laureatów przeglądu nie trudno znaleźć grupy, które dzisiaj znane są w całej Polsce, a ich hity często grywane są przez polskie rozgłośnie radiowe. Takimi zespołami są np. TSA czy Lady Pank, które debiutowały właśnie na tym festiwalu.

Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 21 podmiotów artystycznych (w tym duetów, którym umożliwiono udział w festiwalu po raz pierwszy), które powalczą o tytuł laureata i atrakcyjne nagrody – w tym finansowe. Przewidywana pula nagród wynosi 6 000 zł. Dodatkowo, Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Opolu ufundowała nagrodę dla laureata festiwalu w postaci 10-godzinnej sesji nagraniowej w legendarnym studiu M.

Pierwszego dnia festiwalu, tj. w piątek 16. listopada, konkursowe koncerty rozpoczną się o godz. 18:00. Na scenie grodkowskiego Domu Kultury wystąpią: Balwako (Strzelin), Crank The Tunes (Opole), Hipnotyk (Oleśnica), Zapaść (Leśnica), Septymole (Kępno/Ostrzeszów), Portfinger (Lublin), The Tree (Gliwice), Skøv (Wrocław), No Way (Krotoszyn/Przygodzie) oraz Cynamonowy Ogród (Legnica).

W sobotę (17.11) koncerty rozpoczną się o godz. 16:00. Publiczność i jury będzie miała okazję wysłuchać takich wykonawców jak: Reszta Pokolenia (Płock), Filip Mizia (Opole – Dzika Karta otrzymana na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu), Underground Cafe (Warszawa), Charles Pakowsky (Wrocław), Snowblind (Katowice/Częstochowa), OK.NO (Wrocław), Para (Warszawa), Long Lonely Winter (Bydgoszcz), Meteora (Poznań), Wizja Lokalna (Poznań), Pomponika (Warszawa) oraz 5 grup z pierwszego dnia (jury zadecyduje które).

Dla przypomnienia, w zeszłym roku „Muzyczną Jesień” wygrał zespół Elenor Grey z Poznania. O tym kto zwycięży w tegorocznej edycji dowiemy się już w niedzielę (18.11) o godz. 16:00. Wtedy wówczas zaplanowano ogłoszenie werdyktu jury i wielki finał festiwalu z koncertem laureatów.

„Muzyczna Jesień” od początku swojej historii promuje przede wszystkim, tzw. kulturę żywego grania. Co roku poziom występujących zespołów jest niezwykle wysoki, także wszyscy ci, którym w duszy gra muzyka – powinni pojawić się w Grodkowie w dniach 16-18.11.2018.

Więcej informacji znaleźć można na stronie organizatora – Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie – www.okir.pl. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.