W hołdzie obrońcom Ojczyzny

0
Reklama

1 września – 69 lat temu wybuchała II Wojna Światowa. W szkołach o tym wydarzeniu uczy się już trzecie i czwarte pokolenie Polaków. Dla nich jest to często tylko historia, znają ją, lecz nie przeżywają. Nie każdy nauczyciel potrafi wzbudzić w uczniach poszanowanie tradycji i przeszłości, ani nauczyć szacunku dla żyjących jeszcze bohaterów tamtych wydarzeń.

1 września – 69 lat temu wybuchała II Wojna Światowa. W szkołach o tym wydarzeniu uczy się już trzecie i czwarte pokolenie Polaków. Dla nich jest to często tylko historia, znają ją, lecz nie przeżywają. Nie każdy nauczyciel potrafi wzbudzić w uczniach poszanowanie tradycji i przeszłości, ani nauczyć szacunku dla żyjących jeszcze bohaterów tamtych wydarzeń. Stąd kultywowanie rocznic wydarzeń jest tak bardzo ważne. Środowiska kombatanckie, kościelne, samorządowe i społeczne dbają o przekazanie patriotycznych tradycji, dlatego corocznie organizowana jest uroczystość związana z wybuchem II Wojny Światowej, która jest też świętem wszystkich kombatantów, oficjalnie nazywanym Dniem Weterana.
1 września br. o godz. 16.00 odbyła się w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego Msza św. celebrowana przez ks. kapelana Grzegorza Krupskiego. O godz. 17.00 uczestnicy obchodów złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego. Burmistrz Wojciech Huczyński w swoim przemówieniu przypomniał rozdział martyrologii narodu Polskiego dotyczący II Wojny Światowej.
Uroczystość zakończyło spotkanie kombatantów z władzami samorządowymi w brzeskim Ratuszu, w którym uczestniczyli: reprezentant IPN prof. Krzysztof Kawalec, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Janusz Wójcik, który reprezentował marszałka województwa opolskiego, przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz, starosta powiatu brzeskiego Maciej Stefański, wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Paweł Ciszewski. Służby mundurowe reprezentowali: dowódca I Brzeskiej Brygady Saperów płk Daniel Król, komendant mł. insp. Sławomir Michalski, dowódca II Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego płk Adam Przygoda, z-ca szefa WKU mjr Marek Jędrzejak oraz radni miasta i powiatu.
Starosta złożył kombatantom w dniu Święta Weterana wyrazy wdzięczności za poświęcenie i krew przelaną za wolną Polskę oraz życzenia zdrowia i spokoju. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Każda z organizacji kombatanckich naszego powiatu jest traktowana na równi, a każdy z Was jest w naszych oczach wyjątkowy i stanowi powód do dumy. Doceniamy Wasz trud i poświęcenie, bo wszyscy na to zasługujecie niezależnie w jakim kraju i pod jakimi sztandarami walczyliście za Polskę”.
Starosta powiatu brzeskiego i wiceburmistrz Brzegu wręczyli prezesom organizacji kombatanckich pamiątkowe tabliczki z podziękowaniami za dotychczasową współpracę, które otrzymali: kpt. pil. Adam Kownacki – prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Franciszek Kopeć – prezes Związku Inwalidów Wojennych, Benedykt Jędrzejczak p.o. prezesa Związku Sybiraków, mjr Tadeusz Czajkowski – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, kpt. Jan Majewski – prezes Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, ppor. Marian Kakowczyk – prezes Niezależnego Ruchu Kombatantów oraz Alicja Zbyryt – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich.
Niewątpliwym wydarzeniem był występ chóru prawosławnego „OKTOICH”, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym, prowadzonego przez ks. Zbigniewa Cebulskiego. Patriotyczne pieśni z dziejów polskiego oręża w wykonaniu tak znakomitego chóru wzbudziły wzruszenie wszystkich gości.
Organizatorem obchodów było Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Urząd Miasta w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pełnomocnik starosty ds. Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Brygida Jakubowicz

Reklama