VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym” Grodków 2019

0
fot. archiwum

3 marca w Grodkowie odbędzie się VII edycja wyjątkowego wydarzenia. Biegacze staną do rywalizacji na dwóch dystansach – 1963 m oraz 5 km. Bieg Tropem Wilczym to największy bieg pamięci w Polsce, w trakcie którego – oprócz promocji zdrowego trybu życia i biegania – uczczeni zostaną Żołnierze Wyklęci.


Jak czytamy na stronie wydarzenia (www.tropemwilczym.grodkow.pl): w lutym 2011 roku uchwalono ustawę, na mocy której dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy!

Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Pierwsza edycja w Grodkowie zorganizowana została w 2017 roku przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, reprezentowany przez Dyrektora tej szkoły – Panią Danutę Trzaskawską.

Bieg Tropem Wilczym to nie tylko okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale także propagowanie wiedzy z historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia, zwłaszcza młodych ludzi, a i przy tym promocja biegania jako forma rodzinnego spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia i sportu.

Tegoroczna edycja biegu odbędzie się już po raz trzeci w Grodkowie w niedzielę (03 marca). Uczestnicy biegu na dystansie 1963 m rozpoczną rywalizację o godzinie 12:00, natomiast na dystansie 5 km o godzinie 12:30. Osoby chętne do wzięcia udziału w rywalizacji mogą zapisywać się na stronie https://www.zmierzymyczas.pl/zapisy. Warto to zrobić jak najszybciej, bowiem obowiązuje limit miejsc.

Cena pakietu startowego (koszulka + medal, pomiar elektroniczny) wynosi odpowiednio: 20 zł – dla dzieci i młodzieży szkolnej (dystans na 1963 m), 30 zł – pozostałe osoby dystans na 1963 m, 40 zł – każdy uczestnik na dystansie na 5 km, 10 zł – osoby poza limitem miejsc (te osoby nie otrzymają pakietu startowego tj. medalu i koszulki, a tylko chip pomiarowy i numer startowy).

Podczas tegorocznego biegu, podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy będą korzystać z usług firmy ZmierzymyCzas, która oferuje profesjonalną obsługę zawodów – posiada najnowocześniejszy system do elektronicznego pomiaru czasu oparty na chipach pasywnych i matach rozkładanych na linii startu i mety.

Start i meta obydwu biegów będzie usytuowana przy budynku organizatora lokalnego Biegu Tropem Wilczym tj. Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, ul. Krakowska 20, gdzie również zlokalizowane będzie biuro zawodów.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.tropemwilczym.grodkow.pl. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.