Tydzień Małżeństwa w Brzegu

0

W dniach 7-14.02.2019r. w Brzegu odbędzie się po raz pierwszy Tydzień Małżeństwa. To międzynarodowa kampania społeczna promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich.


Od momentu rozpoczęcia akcji w naszym kraju w sumie odbyło się już kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym. Celem kampanii jest między innymi stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Dodatkowo to także okazja do motywowania ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Do celów zaliczyć można także promowanie małżeństwa jako wartości społecznej i pokazywanie potrzeby permanentnego rozwijania więzi małżeńskiej, aby dawała ona małżonkom satysfakcję i spełnienie; czy propagowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich. Akcja daje także możliwość stworzenia okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej oraz nabycia kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez wspólne, twórcze spędzenie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych). To także okazja do motywowania ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych małżeństw. Więcej na temat idei Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa i harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach znaleźć można na stronie www.tydzienmalzenstwa.pl.

Jeśli chodzi o Tydzień Małżeństwa w Brzegu, to potrwa on – tak jak w innych miastach w dn. 7-14.02.2019, a pierwszym wydarzeniem będzie Milonga dla par (nie tylko) małżeńskich, pn. „Bo do tanga trzeba dwojga…”, która odbędzie się 10 lutego godz. 18.00-21.00 w Herbaciarni w Brzegu (obowiązują zapisy).

Następnie, tj. we wtorek (12.02) w godz. 13.00-17.00 odbędą się konsultacje dla par z psychologiem, terapeutą Sebastianem Plutą w Centrum Rozwoju i Wsparcia (ul. Ofiar Katynia 25, budynek Zespołu Szkół Medycznych, s.33 IIp, zapisy tel. 734 474 280). Tego samego dnia w godz. 17.00-20.00 odbędzie się akcja pn. „Wtorki z grami Księgarni SOWA” czyli wieczór planszówek dla małżeństw, współorganizowany przez Grajcownię Wypożyczalnię Gier Planszowych w Brzegu – wydarzenie odbędzie się w Restauracji 3 Życzenia w Brzegu (zapisy sms tel. 530 795 187).

Dzień później, tj. 13 lutego w godz. 18.00-20.00 zaplanowano Wieczór małżeński – warsztat pt.: „Czy miłości można się uczyć?”. Warsztat poprowadzi Renata Kostecka psycholog, coach, ASD Poza schematem, zapisy tel. 601 170 162. Po warsztacie dla chętnych poczęstunek (kawa+ciasto w promocyjnej cenie 30zł/para) – Restauracja 3 Życzenia w Brzegu.

Organizatorem Tygodnia Małżeństwa w Brzegu jest Katarzyna Jurkowska psycholog, coach @PoProstuCoaching, aktywistka społeczna. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są natomiast: Restauracja 3 życzenia (https://www.facebook.com/3zyczenia), Księgarnia SOWA, Grajcownia Wypożyczalnia Gier Planszowych w Brzegu (https://m.facebook.com/Grajcownia/), Fundacja „Tango-Si”, Herbaciarnia Niezależny Ośrodek Kultury Brzeg, Renata Kostecka ASD Poza Schematem (https://www.facebook.com/pg/AkademiaSkutecznegoDzialaniaPozaSchematem/) oraz Centrum Rozwoju i Wsparcia Sebastian Pluta (https://www.facebook.com/criwsebastianpluta/). Autorem plakatu jest Jarosław Serwadczak. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.