Oszuści podszywają się pod ZUS. Uwaga na maile!

0
ZUS w Brzegu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed fałszywymi mailami, które teoretycznie mają pochodzić z ZUS. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych.


W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka”
z informacją o błędnie opłaconych składkach na ubezpieczenia społeczne. Korespondencja pochodzi rzekomo z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma załącznik, który może zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje drogą mailową do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej płatnicy składek nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przestrzega, by nie odpowiadać na maile, których teoretycznie jest nadawcą oraz by nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Maile te mogą służyć do uzyskania dostępu do danych wrażliwych adresatów. W przypadku otrzymania podejrzanych maili, klienci ZUS proszeni są o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.