Policjant z pasją. Dzielnicowy z Grodkowa kolekcjonuje modele radiowozów

0
fot. KPP w Brzegu / mł. asp. Arkadiusz Sokół

Na co dzień jest dzielnicowym w komisariacie Policji w Grodkowie, natomiast po pracy kolekcjonerem modeli. Mł. asp. Arkadiusz Sokół nie tylko gromadzi miniatury policyjnych radiowozów, ale również sam je tworzy.


Wszystko zaczęło się w 2008 roku, od drobnego prezentu od żony z okazji wstąpienia do służby w Policji. Był to model policyjnego dużego fiata. To rozbudziło w nim pasję, która trwa już ponad 10 lat. Arkadiusz Sokół ma już ponad 500 gotowych modeli policyjnych radiowozów z całego świata. Kolejnych kilkanaście projektów jest w trakcie realizacji. Są to miniatury odwzorowujące radiowozy od momentu powstania Policji Państwowej. Część z nich to modele z codziennej służby dzielnicowego z rzeczywistymi numerami taktycznymi i rejestracyjnymi.

– W naszym garnizonie mamy wiele osób, które mają i żyją swoimi pasjami: malarzy, pisarzy, biegaczy, youtuberów, rycerzy i całe mnóstwo innych. Ale wszystkich łączy jedno – Policja. A to oznacza odpowiedzialność, przestrzeganie norm i wartości, empatię czy chęć pomocy innym. Mł. asp. Arkadiusz Sokół na co dzień jest dzielnicowym w komisariacie Policji w Grodkowie – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Pan Arkadiusz na początku zbierał tylko gotowe modele. Gdy możliwość ich pozyskania się skończyła, zaczął sam je tworzyć. Policjant przerabia cywilne pojazdy na policyjne radiowozy. A tu pojawiły się precyzyjne prace blacharskie i lakiernicze – niemalże jak w warsztacie samochodowym.

Na bazie modeli cywilnych pojazdów, sam tworzy radiowozy wykorzystując do tego grafikę komputerową. W swoich pracach wykorzystuje technikę kalkomanii, tj. stworzony obraz drukuje na specjalnym papierze, który następnie przenosi na powierzchnię modelu. Pomagają mu w tym zdjęcia danego modelu. Do ich wykonania wykorzystuje drukarkę 3D oraz zaprzyjaźnioną drukarnię.

Funkcjonariusz z Grodkowa przyznaje, że pracy mu nie brakuje, bo policyjna flota cały czas jest modernizowana i pojawiają się coraz to nowe modele. Obecnie pod lupę wziął nowe radiowozy BMW.