Mieszkańcy gminy Skarbimierz coraz chętniej montują panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

0
solary fotowoltaika

Energia słoneczna od dawna jest wykorzystywana do generowania prądu lub ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej można też usłyszeć o różnych dofinansowaniach na zakup instalacji fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych. Własny program wsparcia finansowego na ten cel funkcjonuje w gminie Skarbimierz. Wójt Andrzej Pulit zauważa, że coraz więcej wniosków o takie dofinansowanie trafia do Urzędu Gminy.


– W tamtym roku mieliśmy ok. 40 wniosków, a w połowie roku bieżącego już przekroczyliśmy tą liczbę. Mieszkańcy składają je systematycznie. Chodzi nie tylko o fotowoltaikę, ale również pompy ciepła. Proszę zauważyć, że z 1 kilowata energii elektrycznej możemy uzyskać ponad 3 kilowaty energii cieplnej, a latem chłodzenie z układów klimatyzacji – mówi Andrzej Pulit.

– Zapotrzebowanie energetyczne na domek jednorodzinny, w tym prąd i ogrzewanie, wynosi ok. 7-8 kilowatów. Koszt instalacji za 1 kilowat, to ok. 4,5 tys. złotych. Oczywiście są też droższe i niektórzy decydują się na takie urządzenia, ale nasze dofinansowanie wynosi 40% i nie więcej niż 15 tys. złotych – dodaje wójt Skarbimierza.

W ubiegłym roku, kiedy w gminie Skarbimierz wprowadzano ten program, zaciągnięto na ten cel kilkumilionowy kredyt, a maksymalne dofinansowanie wynosiło 30% i nie więcej niż 10 tys. złotych. Obecnie jest to 40% i nie więcej niż 15 tys. złotych, a w przyszłym roku przewiduje się dotację nawet 50%.

Warto zwrócić uwagę, że wsparcie finansowe nie dotyczy tylko paneli fotowoltaicznych (prąd) i kolektorów słonecznych (ciepła woda), ale można je także uzyskać na zakup małych turbin wiatrowych. Wnioski o dofinansowanie można składać w Urzędzie Gminy.