Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia

0
Reklama

W 1672 roku ostatni Polski Piast Książę Jerzy Wilhelm, Pan na ziemi brzeskiej, legnickiej i wołowskiej założył Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. 24 października bieżącego roku, po 336 latach, reaktywowany dziesięć lat temu Zakon powrócił do swej prasiedziby na Zamku Piastów Śląskich.

W 1672 roku ostatni Polski Piast Książę Jerzy Wilhelm, Pan na ziemi brzeskiej, legnickiej i wołowskiej założył Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. 24 października bieżącego roku, po 336 latach, reaktywowany dziesięć lat temu Zakon powrócił do swej prasiedziby na Zamku Piastów Śląskich.

Wielką pasją Jerzego Wilhelma było łowiectwo. Był on zarówno pierwszym wielkim działaczem kultury łowieckiej oraz hodowcą jak i gospodarzem swych łowisk. Zakon powołany przez niego do życia ponad trzy wieki temu był pierwszą organizacją łowiecką mającą szlachetne i nowoczesne normy prawne. Status Zakonu wymagał od jego członków postępowania etycznego, tak na polowaniach jak i w życiu codziennym, miłości do przyrody oraz szacunku do zwierzyny łownej. To właśnie wspaniała tradycja jaką zapoczątkował Książe Jerzy Wilhelm sprawiła, że dziesięć lat temu, 32 sierpnia 1998 roku w Lanckoronie, pięciu działaczy kultury łowieckiej: Marek Piotr Krzemień, Leszek Krawczyk, Zbigniew Krych, Mirosław Szubiński i Tadeusz Wajda, postanowiło reaktywować Zakon i kontynuować jego dzieło.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zasady funkcjonowania zostały zawarte w Historycznym Statucie Zakonu opartym na prawach Statutu Zakonu Księcia Jerzego Wilhelma z 1672 roku oraz uwarunkowaniach współczesnych. „Członkiem Zakonu może zostać wyłącznie myśliwy o długoletnim stażu pod Sztandarem Św. Huberta, człowiek o wysokim morale, nienagannej etyce oraz znaczącym wkładzie w dorobek kultury łowieckiej”. 24 października Kawalerowie otrzymali swoją siedzibę na Zamku Piastów Śląskich tym samym wracając do swych korzeni. Uroczystości przekazania Małej Sali Książęcej Zakonowi Kawalerów Orderu Złotego Jelenia poprzedziła Msza Święta odprawiona przez księdza prałata Bolesława Robaczka w Kościele Zamkowym. Po przecięciu wstęgi do nowej siedziby Zakonu odbyła się w niej dekoracja nowych Kawalerów orderami. Później zaś dyrektor Paweł Kozerski oprowadził członków Zakonu po Zamku Piastów Śląskich opowiadając jego historię. Uroczystość przekazania Zakonowi Małej Sali Książęcej uświetnili swoją obecnością: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz oraz zastępca burmistrza Stanisław Kowalczyk.
Kanclerz Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia Leszek Krawczyk w następujący sposób komentuje fakt powrotu Zakonu do prasiedziby: „Od momentu reaktywowania Zakonu w 1998 roku ciągle myśleliśmy nad tym, aby wrócić do miejsca jego powstania. Nareszcie się to udało i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni i dumni. W Brzegu będzie nas teraz można zobaczyć coraz częściej. Na razie zaczęliśmy urządzanie naszej nowej siedziby. Jest już portret Jerzego IV Wilhelma i gablota przedstawiająca medaliony zakonu. Na ścianach powieszone zostały trofea, których niedługo przybędzie. Pojawią się także różne dokumenty – tak, aby pozostał tu ślad działalności kulturalnej Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. Fakt powrotu tutaj, na Zamek Piastów Śląskich, z historycznego punktu widzenia jest ogromnie ważny. Mam nadzieję, że dzięki temu społeczeństwo Brzegu dowie się więcej na temat łowiectwa i myślistwa, będziemy bowiem zarówno organizatorami jak i uczestnikami szeregu imprez”.
W Polsce społeczeństwo bardzo często postrzega myślistwo w negatywny sposób. Jest to w głównej mierze wynikiem niewiedzy. „Myślistwo to przede wszystkim zachowywanie równowagi – mówi Leszek Krawczyk – bez niego nie ma ani zwierzyny ani przyrody”. Miejmy nadzieję, że dzięki działalności, posiadającego tak długą i wspaniałą tradycję, Zakonu przybliżona zostanie nam idea tej wspaniałej, istniejącej od wieków pasji.

Krystian Ławreniuk

Reklama