Grodkowscy seniorzy oburzeni decyzją likwidacji lekarskich dyżurów nocnych i świątecznych

0

Blisko 25% mieszkańców Gminy Grodków stanowią osoby starsze. To właśnie ich najbardziej zbulwersowała decyzja radnych Powiatu Brzeskiego w sprawie likwidacji nocnych i świątecznych dyżurów lekarskich w mieście. Swoje oburzenie wyrazili w liście otwartym przesłanym do naszej redakcji, a adresowanym do Starostwa Powiatu Brzeskiego. Uważają, że brak dostępu do świątecznej opieki lekarskiej to „forma ukrytej eutanazji”. Pełną treść listu publikujemy poniżej.


List otwarty do Starostwa Powiatowego w Brzegu

Mieszkańcy Grodkowa są zbulwersowani decyzją radnych powiatowych w sprawie likwidacji w naszym mieście lekarskich dyżurów nocnych i świątecznych. Szczególnie oburzające jest w tej sprawie stanowisko radnych z Grodkowa, Ewy Smolińskiej i Zuzanny Gajewskiej (informacja z Panoramy z dnia 07.11.2019). W Internecie jest też informacja ze zdjęciami trzeciej takiej osoby, Jolanty Szuchty, która jako członek społecznej komisji przy Brzeskim Centrum Medycznym oraz członek komisji konkursowej na nowego dyrektora szpitala w Brzegu „wspiera likwidację Nocnej i Świątecznej pomocy medycznej w Grodkowie”. Warto te nazwiska zapamiętać, żeby nie powtórzyć błędu przy następnych wyborach. Uważamy, że jest to forma ukrytej eutanazji, która jest w Polsce przestępstwem. Pozbawia się nas elementarnego, zagwarantowanego konstytucją prawa do ochrony zdrowia i życia. Już likwidacja szpitala i pogotowia ratunkowego w naszym mieście stały się dla osób chorych, starszych, samotnych ogromnym problemem, teraz postanowiono pozbawić nas jeszcze tej namiastki pomocy w razie zagrożenia zdrowia i życia. Zanim uda się wezwać karetkę pogotowia, zanim ona dojedzie może być już niepotrzebna. Nie każdy ma samochód lub osobę w rodzinie, która może dowieźć go na SOR do Brzegu lub Nysy. Społeczeństwo się starzeje, a obecnie 25% mieszkańców naszej gminy to seniorzy, osoby powyżej 60 roku życia.

Czy chodzi o realizację stanowiska pana ministra zdrowia, żeby starszych osób nie kierować na leczenie, bo „to pieniądze wyrzucone w błoto”? Pozostaje chyba prosić o wprowadzenie projektu „Skarbimierz+” dla chorych mieszkańców Grodkowa. Dla niewtajemniczonych: chodzi o kremację zwłok. Może chociaż za to nie będziemy musieli płacić, może to nam szanowna rada sfinansuje?

Grodkowscy seniorzy