Mieszkańcy Lubszy szykują się do protestów. Droga krajowa 39 będzie blokowana

0
fot. archiwum / Mieszkańcy Lubszy blokowali drogę krajową 39

Lubszanie znów wyjdą z transparentami na DK39. Komitet zapowiada akcję protestacyjną w dniach 7, 14 i 21 lutego. Utrudnienia w ruchu drogowym powstaną między godziną 12:00 a 14:00. Wszystko za sprawą ignorowania ich postulatów ws. pomięcia ich miejscowości w planach budowy obwodnicy Brzegu.


Przypomnijmy, że na przełomie marca i kwietnia 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg i podpisała umowę z wykonawcą na prace projektowe wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla obwodnicy Brzegu w ciągu drogi krajowej nr 39. Nowa droga nie uwzględnia obwodnicy dla Lubszy, a mieszkańcy obawiają się zwiększenia ruchu drogowego w ich miejscowości.

– Domagamy się, aby obwodnica przechodziła według pierwotnych planów, czyli żeby wchodziła na drogę krajową 39 za Lubszą, a nie przed Lubszą. Nie zgadzamy się, żeby już duże natężenie ruchu zostało dodatkowo skumulowane. Cały czas wiedzieliśmy, że ma być nowa obwodnica, ale nikt nas nie informował, że ruch z obwodnicy zostanie skierowany do Lubszy. My, nasze dzieci i wnuki też chcemy żyć, chcemy móc bezpiecznie przejść z jednego chodnika na drugi. Będziemy protestować i blokować drogę do skutku – mówili mieszkańcy Lubszy w połowie czerwca 2019 r., podczas pierwszego protestu na drodze krajowej 39.

Późniejsze spotkania GDDKiA z lokalną społecznością nie przyniosły pozytywnego rozstrzygnięcia, dlatego mieszkańcy zgodnie z zapowiedziami znów postanowili manifestować.

– Chcemy wyrazić sprzeciwu wobec ignorowania mieszkańców miejscowości Lubsza przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu w związku z opracowaniem dokumentacji etapu STEŚ i Koncepcji Programowej dla budowy obwodnicy Brzegu w ciągu drogi krajowej DK 39 i jednoczesnym nieuwzględnieniem obwodnicy Lubszy – informują organizatorzy protestu, Komitet Mieszkańców Lubszy i Sołectwo Lubsza.

Protest będzie polegał na zablokowaniu DK39 w miejscu przejścia dla pieszych przy Urzędzie Gminy w Lubszy. Podczas dwugodzinnych manifestacji policjanci będą w ustalonych odstępach czasowych wstrzymywać manifestację i pozwalać kierowcom na przejazd.