W Nysie i Oławie powstaną setki mieszkań. Brzeg nie bierze udziału w tym programie

2
fot. MH Architekci / Projektowane osiedle na 144 mieszkania w Oławie

144 mieszkania w Oławie i 104 w Nysie – to efekt zaangażowania tamtejszych władz w rządowy program „Mieszkanie Plus”. Nowe osiedla powstaną głównie z myślą o rodzinach z dziećmi. Mieszkania będzie można wynajmować z opcją wykupu na własność.


fot. UM w Nysie / Powstające osiedle u zbiegu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej

W czerwcu 2019 r. władze Nysy podpisały umowę na budowę 104 mieszkań o powierzchni od 40 do 70 m2. Trzy czterokondygnacyjne budynki powstają u zbiegu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej. Burmistrz Kordian Kolbiarz tłumaczył kilka dni temu na antenie Radia Opole, że chciałby, aby pierwszeństwo do mienia komunalnego miały pracujące rodziny z dziećmi Nabór najemców ma ruszyć za kilka miesięcy, a chętnych z pewnością nie zabraknie, bo na wstępnym etapie zainteresowanie takimi lokalami wyraziło kilkaset osób.

 

fot. MH Architekci / Projektowane osiedle na 144 mieszkania w Oławie

Od września 2019 r. trwa projektowanie 144 mieszkań w Oławie. Na niespełna 4-hektarowej działce przy ul. Paderewskiego również powstaną 3 czterokondygnacyjne budynki wraz ze 173 miejscami parkingowymi i placami zabaw. 
– Oława to prężnie rozwijające się miasto. Wzrasta liczba mieszkańców, dlatego też ważnym elementem jest rozwój budownictwa mieszkaniowego – mówi dla branżowego portalu muratorplus.pl Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.

Zainteresowanie programem wykazuje także Gmina Skarbimierz. Wójt Andrzej Pulit tłumaczy, że wcześniej szykowano się do adaptacji budynku byłego internatu w Żłobiźnie na cele mieszkaniowe, jednak analizy wykazały, że budowa nowych lokali będzie tańsza.
– Okazało się, że tam wyszedł koszt w granicach 6 tysięcy złotych na metr kwadratowy, a tu mówimy o budownictwie, w którym ma on być na poziomie 4 tysięcy na metr, czyli lepiej mieć nowe, nie trzeba wykładać z budżetu tych środków czy zadłużać się – wyjaśniał reporterowi Radia Opole wójt Andrzej Pulit.

fot. Prawdopodobnie grunty wzdłuż ulicy Słowackiego mogłyby stanowić lokalizację dla nowych budynków z mieszkaniami w Brzegu

Pierwsze informacje o rządowym programie w Brzegu pojawiły się już w 2016 roku. Wówczas na jednej z sesji Rady Miejskiej radny Wojciech Komarzyński złożył wniosek o podjęcie działań przez Gminę Brzeg, które miały doprowadzić do wzięcia udziału w programie „Mieszkanie Plus”. Temat wrócił w kampanii wyborczej, a dokładniej we wrześniu 2018 r. Wówczas na stronie Urzędu Miasta pojawił się komunikat, że władze miasta spotkały się z Jerzym Frydlewiczem – Regionalnym Dyrektorem Inwestycyjnym Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. W trakcie spotkania omawiano kwestie programu „Mieszkanie Plus”, w ramach którego w Brzegu miałoby powstać ok. 50-60 mieszkań. O wszystkich dalszych działaniach Urząd Miasta miał informować na bieżąco, bo tak zapewniano w komunikacie, jednak w tym zakresie trudno cokolwiek znaleźć. 

Skontaktowaliśmy się z brzeskim magistratem, aby zapytać, na jakim etapie są prace dzisiaj. W rozmowie telefonicznej dowiedzieliśmy się, że Gmina Brzeg wskazała lokalizację terenu, na którym takie mieszkania mogłyby powstać, ale gmina nie bierze udziału w tym programie. Dowiedzieliśmy się również, że Gmina Brzeg bierze udział w innym programie Banku Gospodarstwa Krajowego, a przykładem jest 12 mieszkań w budynku przy ul. Piastowskiej 32.