Andrzej Sowa w ZSB: „Świat nie potrzebuje nauczycieli, a świadków”. Wykład profilaktyczny dla uczniów szkół

0
Reklama

W Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta zostało zorganizowane kolejne spotkanie profilaktyczne, którego gościem był Andrzej Sowa – muzyk, wychowawca w ośrodku leczenia uzależnień, autor wielu programów profilaktycznych i książki „Ocalony. Ćpunk w Kościele”. W przeszłości narkoman, który z powodu „toksycznej miłości” do używek był bliski śmierci. Obecnie nawrócony, nie zażywa środków psychotropowych i prowadzi w całej Polsce wykłady i szkolenia.


W spotkaniu uczestniczyli nie tylko uczniowie ZSB, ale również zaproszeni z innych szkół z terenu miasta. W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej zgromadzili się zainteresowani tym, co ma do powiedzenia były narkoman, który wyszedł na prostą.  

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Jest to kolejne spotkanie w ramach akcji, która ma przestrzec młodych ludzi przed różnymi niebezpieczeństwami. W pamięci mamy jeszcze „RYMcerzy”, a dziś w naszej szkole pojawił się Andrzej „Kogut” Sowa. Jest to człowiek, który z autopsji oraz na podstawie doświadczeń innych ludzi wie, co znaczy być uwikłanym w problem narkotykowy. Właśnie o tym opowiada młodzieży z naszej szkoły, jak również zaproszonym gościom z innych placówek w Brzegu – powiedziała Renata Jabłońska-Denes, dyrektor ZSB w Brzegu.

Odwołam się do słów papieża Jana Pawła II – „świat nie potrzebuje nauczycieli, a świadków”. O swoich doświadczeniach opowiadam uczniom nie z perspektywy osoby dorosłej, nauczyciela, ale z ich poziomu komunikacji i przekazu. Stosuję swego rodzaju ekshibicjonizm, bo mówię o rzeczach trudnych, wielu ludzi nie chciałoby się przyznać do czegoś podobnego. To powoduje, że oni chcą się otworzyć i słuchają. To jest droga do młodego człowieka. Jeżdżę po całej Polsce i Europie z profilaktyką i świadectwami, bardzo często łącząc te dwie rzeczy. Wyszedłem z narkomanii przez Pana Boga. Trudno o tym nie mówić, robię to i będę robić dopóki wystarczy mi sił i zdrowia, bo widzę, że ma to sens – dodał Andrzej Sowa.

Nadrzędnym celem tego spotkania było uświadomienie młodzieży zagrożenia. Ono dotyczy nas wszystkich, zarówno 14- i 15-latków, jak i osób dorosłych szukających swoich rozwiązań i dróg. Kiedy ich nie znajdują, szukają czegoś alternatywnego. Często jest to niestety alkohol i bywa, że także narkotyki. Oba są bardzo poważnymi niebezpieczeństwami i poprzez takie akcje chcemy ustrzec przed nimi młodych ludzi – zaznacza Jabłońska-Denes.

Po wygłoszonym wykładzie wielu uczniów chciało bliżej poznać Andrzeja Sowę, dostać autografy z książkami, czy zrobić pamiątkowe „selfie” z tym doświadczonym życiowo człowiekiem.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA