Szpital w Brzegu musiał zaciągnąć pożyczkę, aby zapłacić karę za nieprawidłowe rozliczenia zabiegów

1
Reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził kontrolę we wszystkich szpitalach, które wykonują zabiegi związane z leczeniem cieśni nadgarstka. Nieprawidłowości wykryto w czterech placówkach na terenie województwa opolskiego. Największa kara i zwrot za nieprawidłowe rozliczenia dotknęły Brzeskie Centrum Medyczne, które musiało zapłacić aż 600 tysięcy złotych.


– Kontrola była przeprowadzona za okres od 2014 r. do grudnia 2019 roku. Cztery szpitale w województwie opolskim musiały oddać nienależnie pobrane świadczenia, jak i zapłacić karę Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Kara dla szpitala w Brzegu rzeczywiście jest najwyższa. W tej kwocie (600 tys. zł – przyp red.) ujęta jest zarówno kara, jak i zwrot za niewłaściwe rozliczenia zabiegów – mówi nam Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

O komentarz poprosiliśmy również dyrektora BCM Kamila Dybizbańskiego. Na odpowiedź czekamy od trzech tygodni i pomimo kilkukrotnego kontaktu mailowego i telefonicznego nie uzyskaliśmy w tej sprawie żadnego komentarza. Wiadomo z kolei, że szpital musiał zaciągnąć pożyczkę żeby zapłacić należność dla NFZ.

Dodajmy, że to nie pierwszy przypadek, kiedy BCM musi zwracać pieniądze i płacić karę. Na przełomie 2018 i 2019 roku, NFZ wykrył 17 przypadków nieprawidłowo rozliczonych hospitalizacji, co skutkowało nałożoną karą w wysokości 33 tys. złotych oraz zwrotem zakwestionowanych świadczeń.

AKTUALIZACJA 04.03.2020 r.
Po publikacji naszego artykułu dyrektor szpitala wysłał nam swoje stanowisko w tej sprawie. Szef BCM tłumaczy językiem branżowym, że sposób w jaki były prowadzone rozliczenia w zakresie produktu kontraktowego „Ortopedia i traumatologia narządów ruchu – hospitalizacja”, był zgodny z charakterystyką Jednorodnych Grup Pacjentów, a świadczenia medyczne BCM były wysyłane w formie elektronicznej do Narodowego Funduszu Zdrowia i były poddawane weryfikacji przez cały okres, którego dotyczyła kontrola.

– „Wszystkie świadczenia w zakresie G56.0 – zespół cieśni nadgarstka – otrzymały status weryfikacji jako poprawny, co stanowiło podstawę do zafakturowania tych świadczeń w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dopiero od 1 lipca 2019 r. rozpoznanie G56.0 w grupie H83 jest niedozwolone. Brzeskie Centrum Medyczne dbając o sytuację finansową placówki, rozliczało świadczenia o wyższej wartości, która nie była ani zablokowana, ani niedozwolona, jednak zdaniem kontrolujących nieprawidłowa” – uważa Kamil Dybizbański.

Reklama