Raport dzienny (26-03) o koronawirusie. 24 zakażonych na Opolszczyźnie, 1163 w kraju

0

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 24 zakażonych. W całym kraju liczba zakażonych wynosi już 1163.


Aktualnie w woj. opolskim hospitalizowane z podejrzeniem (bądź stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem) są 27 osób. Liczba chorych – z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – wynosi obecnie 24 osoby (+1 pacjent leczony we Wrocławiu, który nie figuruje w statystykach opolskich).
– Mamy jeden nowy potwierdzony przypadek zakażenia. Jest to kobieta z powiatu oleskiego. Liczba ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 477 osb. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 655 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych – wynosi 3 osoby. – informuje Martyna Kolemba-Gaschka – Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego

Dla całego kraju liczby te przedstawiają się następująco:
1. liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 1606 os.
2. liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 83 908 os.
3. liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 59 081 os.
4. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 150 474 os.


Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.