Dużo zmian w szkołach, czyli kolejny etap znoszenia obostrzeń

0
obostrzenia
fot. archiwum

Dużo zmian w szkołach. Na dzisiejszej konferencji prasowej, rząd przedstawił trzeci etap odmrażania gospodarki po zastoju spowodowanym epidemią koronawirusem. Niezwykle ważnym elementem jest stopniowy powrót normalności do szkół i na uczelnie.

Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą powrócić do ławek już od 25 maja. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. W klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomiona będzie opieka nad dziećmi. Jednak ostateczna decyzja, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńcze należy do rodziców.

Dużo zmian w szkołach

– Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi, tak jak w przypadku przedszkoli. nie będzie to zwyczajna edukacja tylko zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne – powiedział premier Morawiecki.

Od 25 maja ruszą też konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów. Z początkiem czerwca będzie to rozszerzone na wszystkich uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tutaj także, ostateczną decyzję pozostawia się rodzicom i opiekunom, którzy samodzielnie zdecydują czy chcą, żeby ich podopieczni brali udział w tego typu zajęciach.

– Również od 25 maja umożliwimy konsultację maturzystów i ósmoklasistów, którzy przygotowują się do egzaminów, ze swoimi nauczycielami. Od 1 czerwca umożliwimy wszystkim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych takie konsultacje. Także po to, aby ktoś mógł poprawić ocenę. – oznajmij Morawiecki.

Podtrzymane będą zasiłki, a więc jeśli ktoś nie zdecyduje się na wypuszczenie dziecka do szkoły, wciąż będzie go otrzymywał.

Podtrzymane będą zasiłki

– To rodzice w przypadku dzieci i młodzieży decydują o tym czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. My jednocześnie utrzymujemy możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego, tak jak jest to do tej pory. Jeżeli ktoś się obawia lub woli aby pociechy zostały w domu, to ma dowolność wyboru. – zapewnił Morawiecki

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych i specjalistycznych, w tym zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zostaną też wtedy otwarte placówki oraz instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną.

Rząd chce także umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.