Ostatni dzień na złożenie PIT. W tym roku wyjątkowo jest więcej czasu

0
PIT

Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija o północy z 1 na 2 czerwca. W tym roku został on wyjątkowo przesunięty o miesiąc, rzecz jasna za sprawą pandemii koronawirusa. Co więcej, ostatni dzień maja przypadł na niedzielę, dlatego ostatecznie podatnicy mają czas do końca poniedziałku.

Urzędu skarbowe będą dziś czynne w godzinach 12:00 – 18:00. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca jednak do złożenia PIT-u drogą elektroniczną. Z jednej strony jest to wygodniejsza forma rozliczenia się z fiskusem, a z drugiej gwarantuje ona szybszy zwrot podatku. – Termin zwrotu dla rozliczeń przesłanych elektronicznie wynosi maksymalnie 45 dni od złożenia zeznania. Dla rozliczeń papierowych ten termin to 3 miesiące.

Mikrorachunek

Wraz z przypomnieniem o ostatnim dniu na złożenie deklaracji podatkowej, Krajowa Administracja Skarbowa wspomniała o sposobie przelania należności z tytułu niedopłaty. Dokonać jej należy na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Taka forma uiszczenia należności weszła w życie 1 stycznia i dotyczy płatności zarówno PIT, jak i CIT i VAT. Możliwość wygenerowania numeru mikrorachunku również istnieje przez internet. Generator dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.