Tylko kąpielisko w Lewinie Brzeskim znalazło się na rządowej liście

0
Żwirownia w Lewinie Brzeskim

Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny m.in. o jakości wody w kąpieliskach w Polsce. Na portalu znajdują się również informacje o aktualnych przepisach, zaleceniach sanepidu i terminarzu organizacji kąpielisk. Jedynym wodnym akwenem z terenu powiatu brzeskiego, który uwzględniony został na rządowej liście jest kąpielisko w Lewinie Brzeskim.

Od poniedziałku (08.06) ma być otwarte 18 kąpielisk, zaś większość z 623 zacznie działać pod koniec czerwca i z początkiem lipca. To o 17 kąpielisk więcej niż w poprzednim sezonie. Jak podał GIS, wszystkie z nich, zgodnie z obowiązującym prawem, zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej przed sezonem kąpielowym, czyli w dniu 29 maja 2020 r.

Portal dostępny jest dla użytkowników pod adresem internetowym www.sk.gis.gov.pl. Serwis kąpieliskowy jest systemem informacyjnym, który prezentuje wykaz wszystkich kąpielisk

www.sk.gis.gov.pl

wyznaczonych uchwałami rad gmin. Na portalu znajdują się również informacje o aktualnych przepisach, terminarz organizacji kąpielisk oraz opracowanie dotyczące zagrożeń związanych z nadmiernym zakwitem sinic.

Zgodnie z informacją sanepidu, na nowym portalu można pozyskać także informacje dotyczące m.in.: jakości wody, infrastruktury kąpieliska, warunków panujących na

kąpielisku, klasyfikacji i profilu kąpieliska. Można to zrobić na dwa sposoby. Albo poprzez wybór kąpieliska na specjalnie przygotowanej mapie Polski, albo przez skorzystanie z wyszukiwarki.

Tylko kąpielisko w Lewinie Brzeskim znalazło się na rządowej liście

Jak wspomniano we wstępie jednym kąpieliskiem z terenu powiatu brzeskiego, który uwzględniono w bazie, jest akwen w Lewinie Brzeskim. Zawarto tam podstawowe informacje na temat kąpieliska, które zlokalizowane jest w wyrobisku pożwirowym w Lewinie Brzeskim przy ul. Nysańskiej.

Wypoczywający mogą korzystać tam z piaszczystej plaży, pomostu. Wydzielono także miejsce do kąpieli dla dzieci. Dodatkowe atrakcje to boiska do piłki siatkowej, piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci, skatepark, siłownia zewnętrzna oraz miejsce do grillowania.

W okresie letnim można korzystać z bazy gastronomicznej znajdującej się na terenie obiektu, który jest strzeżony przez profesjonalną firmę ratowniczą.

Na podstronie dotyczącej akwenu w Lewinie Brzeskim sprawdzić można także aktualne badania wody. Znaleźć można też informację, że sezon kąpielowy rozpocznie się tam 26. czerwca i potrwa do 31. sierpnia. W tym okresie czynne będzie w godzinach 11:00-19:00. Sanepid, przy okazji uruchomienia portalu, przypominał przy okazji, że sezon kąpielowy w Polsce oficjalnie trwa od 1 czerwca do 30 września, przy czym terminarz dla poszczególnych kąpielisk – tak jak np. dla akwenu w Lewinie Brzeskim – ustalany jest indywidualnie przez ich organizatorów.