Ponad 27 tysięcy zakażonych w całym kraju, prawie 600 nowych przypadków w ciągu doby. – raport (08-06) Ministerstwa Zdrowia

0
fot. archiwum / zdjęcie ilustracyjne

Dziś (8.06) popołudniu, resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 380 nowych przypadków (w sumie w ciągu doby 599), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 27 160 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 5 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosły już 1 166 osób.


„Mamy 380 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (175),
łódzkiego (77), mazowieckiego (74), małopolskiego (29), dolnośląskiego (10), wielkopolskiego (6), podlaskiego (5), podkarpackiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), opolskiego (1).”
– informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 67 – letni mężczyzna Warszawa, 82 – letnia kobieta, 80 – letni mężczyzna, 62 – letni mężczyzna Wrocław, 71 – letni mężczyzna Gdańsk. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Obecny bilans (poniedziałek 8-06 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 27 160 osób. Zanotowano już 1 166 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

Opolszczyzna – 1 przypadek zakażenia koronawirusem
Wirus potwierdzono u kobiety w wieku średnim z pow. namysłowskiego. Kobieta jest w dobrym stanie, zakaziła się lokalnie.

Potwierdzamy także kolejny przypadek osoby, która pokonała Covid-19.

To kobieta w sile wieku z pow. namysłowskiego, która przebywała w izolacji domowej.

 Raport dla Opolszczyzny :

 1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 48 os.

Łącznie od początku epidemii – 614 os.

 1. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 737 os.  

      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH291 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

 1. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 27916 os.
 2. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 7612 os.
 3. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 256 os.

Łącznie od początku epidemii – 2696 os.

 1. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 397 os.
 2. Liczba zgonów 49 os.

  Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

  Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

  Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.