Brzeżanie nie odpuszczają: „To jest wojna!” [fotorelacja]

1

W całej Polsce nie ustają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Od czwartku (22.10), na ulicach wielu miast prowadzone są manifestacje w obronie praw kobiet. Nie inaczej jest Brzegu. Na dzisiaj (26.10) zaplanowano aż dwie demonstracje.


Mieszkańcy Brzegu wyjechali po godz. 16 do Oławy. Na całej trasie będą wyrażać swój sprzeciw przeciwko decyzji TK. Na miejscu spotkają się z mieszkańcami Oławy i wspólnie ustaloną trasą przyjadą do Brzegu.

– „Weźcie ze sobą wydrukowane/narysowane plakaty, hasła, parasolki i wszystko to co uważacie za słuszne. Pamiętajcie, gdyby nasi przodkowie nie walczyli kilkadziesiąt lat wcześniej, dzisiaj nie bylibyśmy wolnymi ludźmi. Do dzieła kobiety! W nas jest moc! Pokażmy, jakie jesteśmy złe!” – czytamy w komunikacie na portalu społecznościowym.

Co ważne, organizatorzy manifestacji przypominają nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także aktualnie obowiązujących obostrzeniach sanitarnych: – „Jedziemy przepisowo, nie przekraczamy dozwolonej prędkości. Nie gromadzimy się w grupach powyżej 5 osób, nosimy maseczki i zachowujemy dystans społeczny”.

Drugi protest odbędzie się już na ulicach Brzegu. Mieszkańcy spotkają się o godz. 19 w Rynku, a następnie w grupach pięcioosobowych będą spacerować po mieście: – „Ruszamy na spacer w legalnych do 5 osób grupkach, dalej w proteście przeciwko skandalicznemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który 22.10.2020 r. uznał przesłankę do aborcji z powodu wad płodu za niekonstytucyjną. Jest nas dużo w całym kraju, w całej naszej ukochanej Polsce” – informują na Facebooku.

Przypomnijmy, że w czwartek sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To przekreśliło tzw. „kompromis aborcyjny”, który ustanowiono w 1993 roku. Ustawa zezwalała na aborcję w trzech przypadkach: kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. To właśnie ta druga przesłanka została uznana za TK za niezgodną z konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.