Policjanci z Brzegu ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny

0
fot. KPP w Brzegu

Ujemne temperatury w nocy powodują, że na powierzchni zbiorników wodnych pojawia się niewielka warstwa lodu, z kolei dodatnie temperatury w dzień sprawiają, że lód na stawach staje się jeszcze cieńszy. Musimy pamiętać, że wejście na taką taflę jest bardzo niebezpieczne i często kończy się tragicznie.


– „Zimowa aura w pełni, a śniegu mamy pod dostatkiem w całym powiecie brzeskim. Taka pogoda przyciąga, zwłaszcza dzieci, w rejony zbiorników wodnych. Pokryte lodem lub śniegiem jeziora czy stawy kuszą, by wejść i poślizgać się. Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne i istnieje realne zagrożenie załamania się lodu oraz utonięcia” – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Opady śniegu i przymrozki w czasie ferii zimowych, to doskonałe warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Ważne, aby ta zabawa była bezpieczna.

– „Nigdy nie wchodźmy na oblodzone rzeki, jeziora, stawy czy też sztuczne zbiorniki np. przeciwpożarowe. Nawet jeśli widzimy taflę lodu warto pamiętać, że ona nigdy nie będzie bezpieczna. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Może się załamać, a wtedy wpadniemy do wody. Grube, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych” – dodaje policjantka.

Warto dodać, że zamarznięte rzeki i zbiorniki wodne to również miejsca, które kuszą wędkarzy, jednak pamiętajmy, że temperatury oscylują jedynie w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała. Szczególnie kiedy naruszymy ją poprzez wykonanie przerębla, może stać się krucha i łamliwa.

Policjanci przypominają również o kilku ważnych zasadach:
– w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;
– gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;
– jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;
– jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;
– po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.