Lech Kaczyński był jedynym prezydentem, który odwiedził Brzeg bez kampanii wyborczej

0

Od rana w wielu miejscach związanych z ofiarami katastrofy smoleńskiej odbywają się oficjalne uroczystości rocznicowe. Nieprzypadkowo hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy oddano także w Brzegu.

– „To niezwyczajna chwila. Pamiętajmy, że w 2009 roku Brzeg odwiedził jeden z największych polskich patriotów, człowiek odważny, który na arenie międzynarodowej umiał dbać o interesy Polski, ale również o sąsiednie kraje. Wielka osobowość i dyplomata, którego nam niezwykle brakuje, a jego wizyta w Brzegu odbiła się szerokim echem. Cieszę się i dziękuję panu prezesowi, staroście Maciejowi Stefańskiemu, że chce upamiętnić tą chwilę na tym zamku, w tak ważnym miejscu dla mieszkańców Opolszczyzny, dla kresowiaków. A panu dyrektorowi Dariuszowi Byczkowskiemu gratuluję i życzę rozwijania wystawy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu” – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich posłanka Violetta Porowska.

– „Jedynym prezydentem RP, który odwiedził Brzeg bez kampanii wyborczej, był prezydent Lech Kaczyński. W 2009 roku przyjechał na moje zaproszenie i był m.in. właśnie na tym dziedzińcu, na którym dzisiaj się znajdujemy. Pan prezydent był przywitany w Zamku Piastów Śląskich chlebem i solą, a dzisiaj przekazujemy na ręce pana dyrektora Muzeum Piastów Śląskich pamiątkową tablicę, która zawiera krótki fotoreportaż w wizyty Lecha Kaczyńskiego w Brzegu oraz list od pana prezydenta z podziękowaniami za pobyt w naszym mieście” – mówił Maciej Stefański, wieloletni samorządowiec i szef lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Brzegu.

Warto dodać, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu posiada w swoich zbiorach także inne materiały związane z prezydentem Lechem Kaczyńskim i niewykluczone, że w przyszłości powstanie tematyczna wystawa.

– „Taką wystawę plenerową organizowaliśmy już dwukrotnie, ale dzisiaj cieszę się podwójnie, ponieważ wówczas, w 2009 roku brałem udział w uroczystościach związanych z wizytą pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Brzegu. Pamiątkową tablicę z ważnymi artefaktami przyjmuję z wielką radością. Nie chcemy, aby była w magazynie i podczas przearanżowania pomieszczeń znajdziemy dla niej godne miejsce. Wizyta prezydenta RP w Brzegu, przypomnę – niezwiązana z kampanią wyborczą – jest ważnym i historycznym wydarzeniem. Chcemy godnie uczcić wielkiego człowieka” – mówi dr Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Dodajmy, że dzisiejszą uroczystość zakończono złożeniem kwiatów pod Tablicą Katyńską w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.