Gmina Brzeg przekaże dla Muzeum Piastów Śląskich budynek dawnego Gimnazjum Piastowskiego. To szansa na zagospodarowanie zabytkowego obiektu

0
fot. archiwum

O utworzeniu w Brzegu muzeum kresowego mówiło się od kilku lat, ale dopiero teraz pojawiła się realna szansa na zagospodarowanie budynku dawnego Gimnazjum Piastowskiego. Obiekt zostanie przekazany w formie darowizny dla Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dążyć do utworzenia w tym miejscu Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów.


Dyrektor piastowskiego zamku Dariusz Byczkowski podkreślał na dzisiejszej (29.04) sesji Rady Miejskiej, że jest to dopiero pierwszy krok, a droga będzie długa i kosztowna. Niemniej takie rozwiązanie z pewnością jest szansą dla samego Gimnazjum Illustre, które od wielu lat stoi niezagospodarowane.

Rada Miejska Brzegu przegłosowała dzisiaj (29.04) projekt uchwały w tej sprawie przygotowany przez burmistrza Jerzego Wrębiaka. List intencyjny w kierunku darowizny nieruchomości na rzecz Muzeum Piastów Śląskich zostanie podpisany jutro (30.04). Możliwość utworzenia w tym miejscu muzeum kresowego szacuje się na siedmioletni okres przygotowań i realizacji.

Do sprawy będziemy wracać.