Wilhelma Barańska laureatką „Złotych Kotwic 2020”

0
fot. UM w Brzegu

Specjalne wyróżnienie w postaci statuetek przyznawane jest przez Gminę Brzeg od 2004 roku. „Złote Kotwice” trafiają do firm, instytucji oraz osób, które wykazują się dużą aktywnością społeczną, zawodową, przedsiębiorczą, czy charytatywną. Laureatką ubiegłorocznego plebiscytu w kategorii „Człowiek” jest Wilhelma Barańska.


Statuetki przyznawane są w trzech kategoriach: „Człowiek”, „Działalność charytatywna, społeczna” oraz „Gospodarka, samorząd, promocja”. Do kapituły wyróżnienia wpłynęło łącznie pięć kandydatur w trzech kategoriach, ale zdecydowano o przyznaniu tylko jednej.

 • „Plebiscyt ogłoszono 30 października 2020 r. Wpłynęło łącznie 5 kandydatur w trzech wcześniej wymienionych kategoriach. Trzy w kategorii Człowiek oraz po jednej w kategoriach działalność charytatywna oraz gospodarka. Podczas posiedzenia w dniu 7 grudnia 2020 r. Kapituła wyróżnienia postanowiła przyznać statuetkę Złote Kotwice 2020 pani Wilhelmie Barańskiej, zgłoszonej w kategorii Człowiek” – czytamy w komunikacie urzędu Miasta w Brzegu.

  Na stronie brzeskiego magistratu można również zapoznać się z charakterystyką laureatki:

  Wilhelma Barańska
 • Członek Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej od 1989 roku.
 • Prezes Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej od 1997 roku.
 • Przewodnicząca Regionalnej Rady ds. Turystyki Młodzieży Województwa Opolskiego od 2000 roku.
 • Organizatorka rajdów, wycieczek, obozów wędrownych i kolonii dla dzieci niepełnosprawnych. Część z nich na stałe weszły do kalendarza imprez Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej, to m.in. Kolarska Majówka, Rajd Szlakiem Polichromii, czy Rajd Primaaprilisowy do Ryczyna.
 • Organizatorka wycieczek po Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku z okazji Dnia Dziecka, w których udział brali najmłodsi członkowie PTTK, a także dzieci z Domów Dziecka w Brzegu i Skorogoszczy oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu.
 • Autorka projektu ścieżki edukacyjnej „Moje Miasto – moja mała Ojczyzna”, który od 2001 roku był realizowany w brzeskich szkołach.

  Odznaczenia otrzymane za działalność społeczną:
  Srebrna i Złota Odznaka Honorowa Zarządu Głównego PTTK (2001), Zasłużony dla Turystyki Śląska Opolskiego (2006), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2007), Srebrna i Złota Odznaka Honorowa LOP (2009), Honorowa Odznaka „Za Zasługi Dla Turystyki” przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (2009), Złota Odznaka „Zasłużony w pracy na rzecz PTTK wśród młodzieży” (2011), Zasłużony dla Województwa Opolskiego (2012), Nauczyciel Kraju Ojczystego (2013), Srebrny Krzyż Zasługi (2017).

  Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej z dużym zaangażowaniem prezes Barańskiej realizował zadania:
  „Brzeg jakiego nie znamy”, „Poznajemy tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, „Aktywnie na ścieżkach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego”, wydanie dwóch publikacji: „Dotknij Legendy” i „Brzeg. Legendarny. Tajemniczy. Twój.” autorstwa p. Ewy Fonfary, od ponad 20 lat Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, Rajd „Szlakiem Brzeskich Polichromii”, „Bitwa Małujowicka”, „Kultura Fizyczna Dla Seniorów”, „Rowerowy Rajd Przedszkolaka”, „Tradycje i obrzędy kresowe. Wesele u ciotki Bańdziuchowej” we współpracy z Klubem 1. Pułku Saperów, „Brzeżanie aktywni w górach”, „Narciarski Bieg Sylwestrowy”, Projekt Eduko „Poznajemy tajemnice Brzegu”.
  Łącznie, w ciągu ostatnich 9 lat PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej pod kierownictwem Wilhelmy Barańskiej pozyskał ok. 260 tys. złotych na realizację powyższych zadań. W 2011 roku Oddział za swoje osiągnięcia został wyróżniony Honorową Odznaką „Za Zasługi Dla Turystyki”, a w 2014 roku Złotą Honorową Odznaką PTTK.