Rejs po Odrze, to ciekawa przygoda. Warto zobaczyć dolinę rzeki

0
fot. "Cyranka" i "Smocza łódź" czekają na turystów w brzeskiej marinie

Kilka dni temu prywatny armator uruchomił w Brzegu wodną atrakcję. Mowa o rejsach po Odrze w dół rzeki, gdzie można podziwiać przyrodę i krajobrazy doliny Odry. Niegdyś takie wycieczki były dofinansowane przez gminę Brzeg, ale od kilku lat armatorzy radzą sobie sami.


  • „Nie mamy wyznaczonej stałej trasy. Pływamy najczęściej w rejsach jednogodzinnych, płyniemy w dół rzeki, w okolice kanału żeglownego Odry. Rozpoczynamy i kończymy rejsy na brzeskiej marinie. Jeżeli warunki rzeczne i pogodowe pozwalają na wypłynięcie, to rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 17:00. W soboty i niedziele pływamy dwa razy: o godz. 11:00 i 17:00. Oczywiście jeśli jest większa grupa chętnych osób, to nikt nie pozostanie na lądzie i wówczas wypływamy więcej razy, aż każdy załapie się na wycieczkę” – mówi Grzegorz Turski, armator i właściciel statków.

Do dyspozycji turystów pozostają dwie łodzie. Drewniana i bardziej klimatyczna „Smocza łódź” oraz nieco nowocześniejsza i bardziej komfortowa „Cyranka”. Obie są w stanie zabrać na pokład do 12 osób. Koszt godzinnego rejsu wynosi 20 zł od osoby dorosłej, 15 zł dla dzieci do 15 lat, a najmłodsi marynarze do lat 3 popłyną bez żadnej opłaty.

Warto dodać, że po wcześniejszym uzgodnieniu statek można wynająć indywidualnie. Wszelkie informacje na temat prowadzonych rejsów można uzyskać telefonicznie pod numerem 603-893-791.

Przypomnijmy, że pierwsze rejsy po Odrze z brzeskiej mariny zostały uruchomione w 2013 roku. Wówczas statek podróżował na trasie Brzeg – Oława, a armatorzy mogli liczyć na finansowe wsparcie Gminy Brzeg, dzięki czemu bilety dla mieszkańców mogły być nieco tańsze. Dodatkowo, podczas darmowych Dni Księstwa Brzeskiego w 2014 roku turyści mogli liczyć na bezpłatne rejsy.

Być może już w najbliższym czasie podobną współpracę z armatorem nawiąże redakcja tygodnika Panorama Powiatu oraz portalu Brzeg24.pl, dzięki której nasi Czytelnicy będą mogli wygrać bilety na rejsy po Odrze. O szczegółach poinformujemy wkrótce.