I Tryptyk Grodkowski

0
Reklama

Zgodnie z zapowiedziami w naszym mieście odbył się I Festiwal Muzyki Barokowej  „I Tryptyk Grodkowski im. Silviusa  Leopolda Weissa”.

Zgodnie z zapowiedziami w naszym mieście odbył się I Festiwal Muzyki Barokowej  „I Tryptyk Grodkowski im. Silviusa  Leopolda Weissa”.
Festiwal składał się z trzech koncertów, podczas których gościliśmy wspaniałych wykonawców, którzy zachwycali nas muzyką zarówno Bacha, jak i naszego patrona festiwalu – Silviusa Leopolda Weissa.
Pierwszy koncert odbył się 16 kwietnia w Domu Kultury i nosił nazwę „W kawiarni Zimmermanna”. Podczas koncertu mogliśmy wsłuchać się w subtelne brzmienie lutni barokowej, na której grał pan Jerzy Żak, inicjator i kierownik artystyczny festiwalu. Tego wieczoru mogliśmy również wysłuchać kwartetu smyczkowego, za którego pulpitami zasiedli: I skrzypce – Grzegorz Lalek, II skrzypce – Ewa Chmielewska, altówka – Małgorzata Feldgebel oraz wiolonczela – Teresa Kamińska.
Wysłuchane utwory to opracowanie znanych sonat i koncertów S. L. Weissa oraz J. S. Bacha.
Drugi koncert, noszący tytuł „W gościnnym domu Bachów” miał miejsce dnia 24 kwietnia. Tym razem w sali grodkowskiego Domu Kultury rozbrzmiewały dwa instrumenty – lutnia, której mogliśmy wysłuchać również solo oraz skrzypce w sonacie bachowskiej  z akompaniamentem basso continuo. Muzyka barokowa jest muzyką niezwykle łatwo wpadającą w ucho, co dało się zauważyć po twarzach i reakcji naszej publiczności, której obydwa koncerty niezwykle się podobały.
Trzeci, ostatni już koncert, który odbył się w ramach Festiwalu Weissowskiego nosił tytuł  „W kościele św. Tomasza”. Zgodnie z tytułem, miejscem koncertu był kościół św. Michała Archanioła w Grodkowkie, podczas którego mury świątyni wypełniał dźwięk, płynący  z instrumentu, który zwany jest królem instrumentów, mianowicie organy. A grał na nich pan Andrzej Chorosiński. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. wspaniałą Toccatę  i Fugę d-moll J. S. Bacha oraz Arię na sturnie G z suity D-dur tegoż samego kompozytora. Zupełnym kontrastem dla potęgi brzmienia organ, była gitara, na której zagrała pani Agnieszka Rutkiewicz. Delikatne brzmienie gitarowe w utworach Silviusa Weissa wypełniało przestrzeń świątyni, w której dość licznie zgromadziła się publiczność. Słowo o muzyce, jak również wiele innych ciekawostek, dotyczących życia i twórczości wielkich kompozytorów barokowych przedstawił pan Zbigniew Pawlicki.
Mamy nadzieję, iż festiwal, na dobre zagości w naszym kalendarzu imprez, a z każdym rokiem i będzie przyciągała coraz to większą publiczność.
Reklama