Czas na zmiany?

0
Reklama

Rozmowa ze Zdzisławem Bagińskim – sekretarzem Zarządu Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej i radnym Powiatu Brzeskiego

P.K.: Wkrótce wybory w Towarzystwie Rozwoju Ziemi Brzeskiej. Czego będą dotyczyć?
Z.B.: 14 maja zaplanowaliśmy coroczne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej. Tym razem jednak będzie to dużo ważniejsze zebranie, gdyż kończy się kadencja Zarządu i Rady Nadzorczej. Na Walnym Zgromadzeniu dokonamy wyboru nowych władz stowarzyszenia na całą następną kadencję, czyli na cztery następne lata.
P.K.: Czy szykują się jakieś zmiany personalne?

Z.B.: O ostatecznym składzie Zarządu i Rady Nadzorczej zdecydują rzecz jasna demokratyczne wybory. Trudno więc teraz wyrokować o ich rezultacie. Mogę tylko powiedzieć, że mamy w swoim gronie wiele osób z olbrzymim doświadczeniem zawodowym, społecznym i w ogóle życiowym. Część z naszych starszych kolegów i koleżanek deklaruje chęć pewnego ograniczenia swojej aktywności w bieżącej pracy Zarządu. Widzą siebie raczej w sprawowaniu funkcji kontrolnych, nadzorczych i doradczych. Moim zdaniem jest to zupełnie naturalna rzecz – starsi pozostawiają pole do działania nowym i młodszym, natomiast młodsi członkowie stowarzyszenia korzystają z bogactwa, jakim jest doświadczenie starszych kolegów. Taki sposób przekazywania władzy jak najlepiej świadczy o ciągłości organizacji, potwierdzając wewnętrzną jej stabilizację i gwarantując dalszy konieczny rozwój.
P.K.: Może jakieś nazwiska. Żadnych konkretów?
Z.B.: Proszę mi wybaczyć, ale uchylę się od odpowiedzi na to pytanie. Dla naszej organizacji to zbyt poważna sprawa. Niedopuszczalne byłoby, aby rozgrywała się w mediach, a nie na zebraniu. Konkrety będą w dniu wyborów. Mogę tylko powiedzieć, że zadaniem dla przyszłych władz będzie przeorganizowanie pracy bieżącej Zarządu . Zależy nam na tym, aby każdy członek TRZB miał możliwość częstszego kontaktu z samym Zarządem, a mieszkańcy ze swymi problemami – ułatwiony dostęp do Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej.
P.K.: Korzystając z okazji, czy mógłby Pan jako radny Powiatu Brzeskiego podsumować miniony rok w samorządzie powiatowym?
Z.B.: Takiego podsumowania dokonaliśmy niedawno, jako cała rada. Zapewne wszyscy wiedzą, że 30 kwietnia udzieliliśmy niemal jednomyślnie absolutorium Zarządowi Powiatu. Mnie jako Przewodniczącemu Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki wypada się cieszyć z tego, że w ostatnim czasie znacznie wzrósł budżet powiatu. Przypomnę, że w poprzednich latach oscylował on w granicach 50 -60 mln zł, natomiast w roku 2008 – już około 70 milionów zł. Te zwiększone pieniądze nie idą oczywiście na „przejedzenie”, lecz głównie na rozwój, modernizacje i inwestycje. Jest kilka rzeczy, którymi można się już pochwalić. Każdy widzi jak efektownie po remoncie wygląda II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, a to przecież nie koniec prac na tym obiekcie. Szykuje się ponadto wiele robót termomodernizacyjnych, czy choćby budowa nowych boisk sportowych w szkołach. W ostatnich kilku lat doczekaliśmy się pozytywnych zmian na niektórych oddziałach w Brzeskim Centrum Medycznym, choć to wszystko ciągle za mało. Mnie z racji pracy w Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki bliższe są sprawy np. infrastruktury drogowej. Pocieszające jest m.in. to, że w ostatnim czasie na terenie wielu gmin powiatu buduje się nowe chodniki, a finansowanie tych robót rozkłada się po 50% na budżet powiatu i poszczególne gminy. W ten sposób z naszych – powiatowych środków – można więcej zadań zrealizować. Inny pozytywny przykład – w okresie wakacji rozpocznie się w Lewinie Brzeskim gruntowny remont mostu ma rzece Nysa Kłodzka, który ma potrwać do jesieni. Przez kilka miesięcy most w ciągu drogi powiatowej będzie zamknięty, ale temat remontu ma być załatwiony porządnie i na wiele lat do przodu. W niedługim czasie remontowane drogi w ramach programu odbudowy dróg lokalnych, tzw. „schetynówek” ; będą to drogi powiatowe w gminach: Lubsza, Skarbimierz. Lewin Brzeski oraz Grodków.
P.K.: A co na terenie Brzegu?
Z.B.: Mieszkańcy Brzegu dobrze wiedzą, że najgorszą drogą powiatową w mieście jest obecnie ul. Wyszyńskiego – od nowego ronda w kierunku Zielęcic . Ten ciąg drogi powiatowej wytypowany jest do remontu. Odcinek ciągnie się poprzez Zielęcice, Małujowice, Łukowice Brzeskie do okolic Bierzowa. W granicach samego miasta ma obejmować, oprócz ul. Wyszyńskiego, także ul. Małujowicką – aż po obwodnicę.
P.K.: Dziękuję za rozmowę
Reklama