Pytają ZUS, dlaczego otrzymali 500 zł na dziecko, a nie 800. Zakład musi się tłumaczyć z politycznych zapowiedzi

0
fot. PAP / Leszek Szymański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych reaguje na coraz liczniejsze pytania o kwotę wypłacaną z tytułu świadczenia wychowawczego. Rodzina 500 plus to nie 800, a nadal 500 złotych. Nie zmieniła się kwota i zasady wypłacania świadczenia wychowawczego.


  • „Nie ma żadnych nowych kwot oraz zasad w procesie przyznawania i wypłacania świadczenia wychowawczego. Stawka przekazywana na konta rodziców bądź opiekunów nie zmieniła się. Nie wynosi ani 800 złotych, ani 600 złotych, tylko niezmiennie 500 złotych. Pojawiające się głosy jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości wyższej niż 500 złotych na jedno dziecko są nieprawdziwe” – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Pytania w sprawie 800 zł, to pokłosie zapowiedzi przez partię rządzącą o zwiększeniu świadczenia wychowawczego. Tyle tylko, że prezes PiS obiecywał 800 zł na każde dziecko od przyszłego roku.

Rzecznik ZUS w Opolu wyjaśnia, że jeżeli pojawią się przepisy zwiększające wysokość świadczenia dla rodzin, które zostaną uchwalone przepisami i wejdą w życie, to wówczas ZUS będzie je realizował.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że obecny okres świadczeniowy potrwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ok. 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło łącznie ok. 2,8 mld zł. Każdy beneficjent może sprawdzić termin wypłaty świadczenia w aplikacji mobilnej mZUS lub na swoim profilu logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Reklama
Reklama