Wciąż nie widać powrotu zimy. Nowy Rok powitamy z dodatnią temperaturą i bez opadów

0
Fot. Grzegorz Walijewski / IMGW-PIB
Reklama
Reklama

Synoptyczna prognoza pogody na najbliższe dni nie pozostawia złudzeń. Prawdziwa zima nie wróci, a przynajmniej nie w sylwestrowo-noworoczny weekend. Pogoda nadal będzie bardziej jesienna, ale z małą ilością opadów. Dość ciepłe powietrze napłynie znad Atlantyku. W piątek, sobotę i niedzielę w niektórych regionach Polski może wystąpić porywisty wiatr, do 70 km/h.


PIĄTEK (29.12) – sytuacja baryczna
Polska jest w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad Morzem Norweskim i Morzem Bałtyckim. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się strefa frontu okluzji. Napływa dość ciepła polarna morska masa powietrza. Ciśnienie będzie powoli rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie i w centrum możliwe przelotne opady deszczu. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami słabe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 8°C na zachodzie do 12°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 3°C do 6°C, w szczytowych partiach Sudetów temperatura od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr od 70 km/h do 85 km/h, w porywach 110 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Wrocław: 10°C       Jelenia Góra: 8°C           Legnica: 9°C
Opole: 10°C           Katowice: 10°C       Częstochowa: 9°C

SOBOTA (30.12) – sytuacja baryczna
Północno-wschodnia część kraju będzie w zasięgu niżu z rejonu Zatoki Ryskiej, natomiast nad południową i zachodnią Polskę nasunie się klin wysokiego ciśnienia. Napływać będzie powietrze polarne morskie, na północy chłodniejsze. Ciśnienie zacznie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, po południu i wieczorem od zachodu postępujące większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Zanikające od zachodu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h, na Górnym Śląsku w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni, później zachodni. W szczytowych partiach Sudetów i Beskidów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami słabe opady śniegu. Temperatura w Sudetach od -3°C do 0°C, w Beskidach od 0°C do 2°C. Wiatr w porywach do 80 km/h – 100 km/h, po południu słabnący, zachodni i północno-zachodni.

Wrocław: 9°C       Jelenia Góra: 8°C           Legnica: 9°C
Opole: 9°C           Katowice: 9°C       Częstochowa: 8°C

NIEDZIELA (31.12) – sytuacja baryczna
Polska będzie na skraju zatoki związanej z głębokim niżem nad Irlandią. Z południa będzie napływało ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 3°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie regionu okresami dość silny i porywisty, w rejonach podgórskich Beskidów w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni i południowy.

Wrocław: 8°C       Jelenia Góra: 5°C           Legnica: 8°C
Opole: 9°C           Katowice: 7°C       Częstochowa: 8°C

źródło: IMGW-PIB

Reklama
Reklama
Reklama