Zaproszenie na wykład Ryszarda de Latoura o husarii

0
Reklama

W piątek (15. marca), o godz. 17:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z jedną z najskuteczniejszych formacji zbrojnej w historii całego świata. Mowa oczywiście o husarii, elitarnej ciężkiej jazdy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wykład poprowadzi Ryszard de Latour, historyk sztuki i bronioznawca.


– „Istniała blisko trzysta lat, od początku XVI wieku, jeszcze jako lekka jazda kopijnicza, poprzez lata największej świetności, jako jazda ciężka, po schyłek i zmierzch w wieku XVIII. Jak to się działo, że przez sto dwadzieścia lat nie przegrała ani jednej bitwy, pokonując z łatwością wielokrotnie przeważające liczebnie siły przeciwnika? Jakim przymiotom rycerzy, skrzydlatych jeźdźców, jakim ich umiejętnościom w walce na broń wszelaką, jakim walorom tej broni i uzbrojenia ochronnego oraz jakiej taktyce zawdzięczała owa elitarna formacja, duma oręża polskiego i duma całej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Obojga (a tak naprawdę Wielu) Narodów, swoje sukcesy? O tym i wielu innych rzeczach tyczących się husarii będziecie mogli Państwo dowiedzieć się z wykładu pana Ryszarda de Latoura, wybitnego historyka sztuki i bronioznawcy, na który zapraszamy do nas w przyszły piątek, 15 marca o godz. 17.00” – czytamy w komunikacie Muzeum Piastów Śląskich.

Tego dnia odbędzie się również uroczystość wręczenia medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którymi zostali uhonorowani trzej wybitni kolekcjonerzy militariów, pamiątek narodowych, sztuki użytkowej, ratujący zabytki społecznicy, panowie: Ryszard Zygmunt Janiak, Andrzej Kołder i Krzysztof Ledwoń.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dodajmy, że wydarzenie uświetni koncert kameralny. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Reklama