Kolejny podziemny korytarz na placu budowy skateparku. Częściowo jest zalany wodą

0
Nowe podziemne znalezisko na placu budowy skateparku w Brzegu
Reklama

Pod koniec lutego informowaliśmy, że na placu budowy skateparku w Brzegu natrafiono na dawne mury, prawdopodobnie cukrowni, która niegdyś znajdowała się na tym terenie. Prace zostały wstrzymane, ale jak poinformował nas 6. marca burmistrz Brzegu: „W opinii archeologa oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia robót”. Tymczasem kilka dni temu natrafiono na kolejny podziemny korytarz, tym razem częściowo zalany wodą.


Przypomnijmy, że już na drugi dzień po ogłoszeniu przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, że rozpoczęła się budowa skateparku, na budowie pojawił się problem. Jak ustalił wówczas portal Brzeg24.pl, podwykonawca realizujący tzw. bariery dźwiękochłonne natrafił na spore trudności, ponieważ pod warstwą ziemi odkryto murowany korytarz.

„Niespodzianki” na tym terenie łatwo można było przewidzieć, bo niegdyś w tym miejscu znajdowała się duża cukrownia. Przed rozpoczęciem robót należało wykonać dokładne badania gruntu i takie zlecił wykonawca skateparku, jednak badania geotechniczne nie wykazały trudności, dlatego opracowano projekt i rozpoczęto budowę. To ciekawy wątek sprawy, bo okazuje się, że podziemnych korytarzy po dawnej cukrowni jest tam całkiem sporo.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Kilka dni temu dokopano się do kolejnego podziemnego obiektu. Jest znacznie głębszy niż pierwsze znalezisko i częściowo zalany wodą. Na zdjęciach widać również stare elementy stalowej instalacji.

Nie wiadomo co się stanie z tym znaleziskiem, bo we wtorek (12. lutego) było już przysypane warstwą ziemi, prawdopodobnie w celu zabezpieczenia wykopaliska. Wiadomo jednak, że już pierwsze odkrycie może mieć wpływ na termin zakończenia i koszty końcowe budowy skateparku.

Poniżej zamieszczamy nasze pytania i odpowiedzi burmistrza Jerzego Wrębiaka odnośnie budowy skateparku, ale podkreślamy, że są to informacje uzyskane w dniu 6. marca, czyli przed ujawnieniem kolejnego podziemnego korytarza.

Redakcja: Z jakich przyczyn rozpoczęcie budowy skateparku rozpoczęło się w lutym 2024 roku, podczas gdy umowę na wykonania zadania podpisano w lipcu 2022 roku?

Jerzy Wrębiak: 25.07.2022 r. w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego podpisana została umowa na realizację zadania Adaptacja przestrzeni przy PSP Nr 5 na potrzeby ogólnodostępnego skateparku. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU). W związku z docierającymi do Urzędu Miasta głosami mieszkańców zaniepokojonych potencjalnym hałasem, który może być generowany przez użytkowników skateparku, Zamawiający uzgodnił z Wykonawcą zmniejszenie parametrów skateparku w stosunku do koncepcji zawartej w PFU tak, aby maksymalnie odsunąć jego urządzenia od sąsiadujących nieruchomości i tym samym zminimalizować potencjalny hałas. Opracowanie nowej koncepcji obiektu spowodowało opóźnienie w rozpoczęciu prac projektowych.

W trakcie trwania prac projektowych, niezbędne było uzyskanie szeregu wymaganych prawem decyzji administracyjnych i uzgodnień, w tym z PGW Wody Polskie – RZGW we Wrocławiu w sprawie uzgodnienie dostępu do drogi technicznej na działce 166/4, w celu zapewnienia inwestycji dostępu do drogi publicznej i zawarcie umowy użytkowania na potrzeby wykonania przez Wykonawcę chodnika. Ze względu na brak uregulowania uprawnień właścicielskich w stosunku do działki nr 166/4, uzyskanie uzgodnienia było niemożliwe do czasu wyjaśnienia sprawy i potwierdzenia przez organy administracji państwowej prawidłowej reprezentacji podmiotu wykonującego uprawnienia właścicielskie w stosunku do działki nr 166/4. Problem ten znalazł swoje rozwiązanie dopiero pod koniec kwietnia 2023 r., co miało znaczący wpływ na wykonanie dokumentacji projektowej.

Przyjęte w nowej koncepcji rozwiązania nie uspokoiły mieszkańców sąsiadujących z obiektem posesji, dlatego też, po konsultacjach Zamawiający kolejny raz wystąpił do Wykonawcy o dokonanie zmian w projekcie. Zmiany polegały na wykonaniu dodatkowo ekranów akustycznych, które w znaczący sposób ograniczą potencjalne hałasy. Wprowadzenie tych zmian, ze względu na konieczność uzyskania kolejnych pozwoleń i uzgodnień, ponownie wydłużyło termin zakończenia prac projektowych, a tym samym rozpoczęcia robót budowlanych. Ostatecznie decyzję o udzieleniu pozwolenia na budowę uzyskano na koniec września 2023 r. i w październiku 2023 r. Wykonawca rozpoczął przygotowania do realizacji.

Redakcja: Czy Gmina Brzeg lub MOSiR w Brzegu zlecało kiedykolwiek wykonanie badań gruntu na terenie, gdzie powstać ma skatepark? Jeśli tak to kiedy?

Jerzy Wrębiak: Badanie geotechniczne gruntu, na którym powstaje skatepark zostały wykonane przez Wykonawcę w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej.

Redakcja: Czy Gmina Brzeg potwierdza lub zaprzecza, że kilka dni temu na placu budowy napotkano na trudności technologiczne, które mogą uniemożliwić budowę skateparku w planowanym terminie? Na czym te trudności polegają oraz od kogo lub czego są one zależne?

Jerzy Wrębiak: 20.02.2024 roku, podczas prac przygotowawczych do posadowienia słupów ekranów akustycznych, Wykonawca natrafił na granitową płytę utrudniającą wiercenia. Po jej przebiciu zauważono ceglany kanał. W związku z faktem, że roboty prowadzone są pod nadzorem archeologicznym prace zostały wstrzymane do momentu określenia wartości historycznej odkrytej budowli. W oczywisty sposób odkrycie to będzie miało wpływ na przebieg budowy – termin zakończenia i koszty końcowe. Więcej na ten temat będzie wiadomo po konsultacjach z projektantami konstrukcji ekranów akustycznych. W opinii archeologa oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia robót.

Reklama