Ministerstwo odblokowało środki na budowę muzeum kresowego

0
fot. archiwum
Reklama

Blisko 15 mln zł  otrzyma Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu na kontynuację kluczowego etapu utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. To efekt wcześniejszych zawirowań w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pod koniec stycznia poleciło konieczność zaniechania tej inwestycji. Ostatecznie pieniądze znalazły się w budżecie państwa i jest zielone światło, aby zadanie kontynuować.


Przypomnijmy, że decyzja o budowie muzeum kresowego w budynku dawnego gimnazjum Illustre w Brzegu zapadła w 2021 roku. Wówczas Rada Miejska Brzegu wyraziła zgodę na przekazanie zabytkowego budynku dla Muzeum Piastów Śląskich, aby to właśnie Muzeum Piastów Śląskich przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego utworzyło w tym miejscu nowe muzeum kresowe.

Wtedy też rozpoczęły się pierwsze realne prace na rzecz inwestycji, bo wykonano m.in. badania architektoniczno-konserwatorskie, badania wytrzymałościowe budynku, zlecono opracowanie tzw. PFU (dokumentacja niezbędna do budowy, uzyskano również pierwsze decyzje konserwatorskie i rozpoczęto niezbędne prace rozbiórkowe za łączną kwotę. Łącznie w 2023 roku wydano ponad 7,1 mln złotych, z czego 6,9 mln zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, a 227 tys. zł ze środków własnych Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jeszcze w październiku 2023 roku mówiło się o przyspieszeniu prac, a pomóc w tym miało kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mowa o blisko 12 milionach złotych na wyłonienie tzw. inwestora zastępczego oraz wykonanie projektu budowlanego wraz z nadzorem inwestorskim, jednak w styczniu br. resort kultury nieoczekiwanie polecił konieczność zaniechania inwestycji. 

Po nagłośnieniu sprawy przez media ostatecznie pieniądze się znalazły, a budowa muzeum kresowego będzie kontynuowana. Blisko 15 mln złotych ma pozwolić na przygotowanie wielobranżowego projektu wykonawczego oraz wdrożenie pierwszego etapu przebudowy budynku polegającego na wykonaniu nowego dachu.

Reklama