7 października w ZSB w Brzegu odbyło się oficjalne wdrożenie systemu RESQL. To innowacyjne narzędzie, które ma na celu zgłaszanie przypadków przemocy rówieśniczej. System powstał w Polsce w wyniku współpracy z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami, opierając się na rzetelnych badaniach naukowych przeprowadzonych przez zespół Uniwersytetu SWPS.
– Nasza szkoła znalazła się wśród 100 placówek, które wygrały konkurs UNIQA “Przerwij krąg przemocy”. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie brzeskim, która ma możliwość korzystania z systemu RESQL bezpłatnie. Cieszymy się z tej szansy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że problem bullyingu wciąż jest poważny. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom i działaniom możemy stopniowo wprowadzać pozytywne zmiany – wyjaśniła dyrektor Zespółu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu Renata Jabłońska – Denes.
Dla wyjaśnienia. Bullying jest długotrwałym działaniem, które zmierza do wykluczenia danego ucznia ze społeczności szkolnej lub z grupy rówieśniczej. Młodzi oprawcy dokuczają, obrażają, a także szydzą ze swojej ofiary. Bullying może również opierać się na przemocy fizycznej, np. kopaniu, biciu, opluwaniu, popychaniu, czy niszczeniu rzeczy młodej ofiary.
System RESQL to odpowiedź na potrzeby współczesnych szkół. Uczniowie mogą anonimowo zgłaszać niepokojące lub zagrażające zachowania, zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych. Aplikacja mobilna, dostępna na systemy IOS i Android, umożliwia dodawanie multimedialnych załączników, takich jak zdjęcia czy filmy, co znacznie ułatwia przedstawienie konkretnej sytuacji. Uczniowie mają do dyspozycji różnorodne kategorie zgłoszeń i mogą szybko opisać zdarzenie. Dzięki jasnym instrukcjom oraz ilustracjom łatwiej jest im ocenić, czy dane zdarzenie nosi znamiona przemocy.
Warto podkreślić, że system działa jako anonimowy komunikator, co pozwala nauczycielom interwentom na swobodne nawiązywanie kontaktu z osobą zgłaszającą incydent. Uczniowie mają możliwość otrzymania wsparcia oraz wskazówek, co ma na celu nie tylko rozwiązanie zgłaszanych problemów, ale także edukację w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy.
– W dniu inauguracji systemu w spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich – technikum i szkoły branżowej, w sumie ponad 300 osób, oraz nauczyciele. Dziękujemy trenerce RESQL za cenną prezentację i przekazanie niezbędnych informacji. Wierzymy, że wdrożenie systemu RESQL przyniesie realne korzyści i przyczyni się do stworzenia bezpieczniejszego oraz bardziej przyjaznego środowiska szkolnego. Wspólnie możemy walczyć z problemem przemocy rówieśniczej i budować kulturę empatii oraz wsparcia w naszej szkole. – dodaje Monika Wojciechowska, pedagog szkolny Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu.