Prowansja – La Provence

0
Reklama

W sobotę 16 stycznia 2010 o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu (ratusz) odbyło się otwarcie wystawy zdjęć Andrzeja Fiksy zatytułowanej „Prowansja”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wystawa ta jest cyklem prezentacji podróżniczych. Podobne zbiory były już wystawiane w brzeskiej galerii. Ich autorami byli: Piotr Dudkin, Michał Bulak, Beata Zajączkowska, Aneta Kania i Andrzej Rzepak.

 

 

„Prowansja” to druga wystawa Andrzeja Fiksy. Wcześniej można było oglądać wykonane przez niego fotografie angielskiej prowincji.

Tym razem autor proponuje przenieść się do jednej z najładniejszych krain Francji – położonej nad Morzem Śródziemnym, między dolnym Rodanem, Prowansji. Na jej obrzeżach znajdują się duże miasta (Avigion, Nimes, Arles, Marsylia), w których przetrwały wspaniałe zabytki z czasów Imperium Romanum: akwedukt Pont du Gard, amfiteatry w Nimes i Arles oraz świątynia rzymska Maison Carreé w Nimes. To jednak co stanowi o urodzie Prowansji to nie duże miasta, a małe miasteczka (villages) i samotne kamienne farmy (mas) położone wśród winnic i pól lawendy. Miasteczka zawsze położone na szczycie wzniesienia, urzekają swoimi malowniczymi zaułkami i kwiatami, które są dosłownie wszędzie. Najładniejsze z nich to: Godres, Roussillion, Goult, Bonnieux, Menerbes, Moustiers-Ste- Marie i wiele innych. Z dala od osiedli ludzkich znajdują się piękne romańskie klasztory: Senanque, Silvacane, Ganagobie i Thoronet.

 

 

W ostatnich latach rozsławił Prowansję Peter Mayle, pisarz angielski, który w latach osiemdziesiątych zamieszkał najpierw w pobliżu Menerbes na północnych stokach Montagne du Luberon. Jego książki (m.in. „Rok w Prowansji”) przetłumaczono również na język polski.

Wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać jedną z najpiękniejszych krain Francji serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej.

Reklama