Inni budują dla nas, my dla potomności…

0
Reklama

 Rozmowa z Markiem Starczykiem, prezesem PWiK w Brzegu

Paweł Pawlita: – Firma zajmująca się budową kanalizacji na terenie powiatu brzeskiego –  POL AQUA ufundowała nam prezent. Czy może nam pan zdradzić co to takiego?

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Marek Starczyk: – Tak, oczywiście. Przy kamieniu upamiętniającym rozpoczęcie budowy drogi z Brzegu do Wrocławia w XVw., znajdującym się na trasie Brzezina – Lipki i zawierającym inskrypcję w języku łacińskim, ustawiona została nowa, duża tablica przedstawiająca sylwetki księcia Jerzego II i jego małżonki – księżnej Barbary, herb miasta Brzegu oraz tłumaczenie łacińskich  napisów.

PP: – Jak udało namówić się POL – AQUę do realizacji tego przedsięwzięcia?

MS: – Przy rozpoczynaniu działań związanych z budową kanalizacji na trasie Lipki – Brzezina – Brzeg przekonaliśmy naszego wykonawcę o tym, że warto byłoby przy okazji to miejsce  jakoś odpowiednio upamiętnić, wzbogacić, przywrócić do rangi znaczenie drobnego, aczkolwiek istotnego epizodu, jaki miał miejsce pięć wieków temu.

 PP: – Kto zaprojektował tablicę?

MS: –  Koncepcję plastyczną tablicy przygotowała POL-AQUA.  Projekt ten następnie został skonsultowany z środowiskiem brzeskich przewodników (m.in. z panem Tadeuszem Jurkiem i panem Janem Janotą).

PP: – Czy ta tablica naprawdę zasługuje na tak wielką uwagę?

MS: – Uważam, że ten kamień jest jednym z nielicznych zabytków budownictwa inżynieryjnego, który przetrwał do naszych czasów. Obecnie najczęściej spotykamy się z zabytkami pokroju pomników świętych, wybitnych osobistości, a nie zdarzeń takich jak podjęcie się budowy drogi.

W tej chwili budujemy autostrady i też ustawiamy tablice, są to jednak tablice zawierające informacje na temat środków, z których są one budowane. My budując kanalizację przepisami unijnymi również jesteśmy zobligowani do tego, żeby tablice o naszych kontraktach, skali nakładów finansowych i udziałów UE w tych zdarzeniach ugruntowywać. W tym sensie ta płyta z XVI w. jest czymś wyjątkowym.

PP: – W jakiej fazie znajduje się obecnie budowa kanalizacji?

MS: – Otóż projekt „Oczyszczanie ścieków w Brzegu” podzielony został na 3 kontrakty:

-pierwszy kontrakt, tzw „oczyszczalniany”, dotyczący rozbudowy oczyszczalni ścieków w Brzegu, znajduje się już w fazie końcowej. Obecnie prowadzony jest  rozruch technologiczny. Zakończenie tego kontraktu przewidujemy na koniec bieżącego roku

– drugi kontrakt, dotyczący budowy sieci kanalizacyjnej w gminach: Lubsza, Oława i Olszanka, również jest w fazie końcowej.  Zakończono całkowicie zadania wykonawcze w obrębie gminy Olszanka. Ścieki ze wsi Krzyżowice już spływają do Brzegu. Rozpoczęło się także masowe przełączanie przykanalików na terenie wsi Olszanka i Pogorzela – dotychczas do sieci podłączono  100 siedlisk. Cały proces postępuje bardzo dynamicznie, do końca września przewidujemy całkowite jego ukończenie. Na terenie gminy Lubsza również zaczęło się podłączanie domostw – już wkrótce takie wioski jak Michałowice, Kościerzyce i Czepielowice będą włączone w system. Zakończenie prac w tym kontrakcie nastąpi najdalej na przełomie I kwartału przyszłego roku.

-trzeci kontrakt, obejmujący budowę kanalizacji na terenie gmin Lewin Brzeski i Skarbimierz, realizowany jest w myśl zasady „projektuj – buduj”. Na chwilę obecną zakończony został on na obszarze siedlisk Lipki i Brzezina. Intensywne postępują natomiast roboty w Zielęcicach, Łukowicach Brzeskich, Małujowicach i Pępicach, z uwzględnieniem potrzeb powstającej w pobliżu fabryki Cadbury. W Pępicach. trwają już prace związane z przykanalikami, które mogą się troszkę ślimaczyć, gdyż wykonawca ma trudności ze skompletowaniem odpowiedniego potencjału wykonawczego w zakresie odtwarzania nawierzchni drogowych. Rozpoczęła się również duża koncentracja robót na ul. Włościańskiej, gdzie następuje modernizacja i przebudowa istniejącego kanału. Tu jednak pojawiają się drobne kłopoty, gdyż pas terenu przy stacji transformatorowej Hermanowice, przez który przebiega kanalizacja zabudowany został kablami energetycznymi (tu pomoc obiecał nam brzeski zakład energetyczny). Równolegle trwają bardzo intensywne prace w obrębie ogródków przy ul. Zielonej, które wzbudzają ogromne obawy wśród działkowiczów. Pragnąłbym w tym miejscu ich uspokoić – nic nie zagraża ich grządkom i altankom.

Do rozpoczęcia pozostaje jeszcze budowa ostatniej nitki i zlewni realizacyjnej, dotycząca gminy Lewin Brzeski oraz wiosek usytuowanych na północnym – wschodzie gminy Skarbimierz (Kruszyna, Zwanowice oraz  Kopanie), która powinna rozpocząć się jeszcze we wrześniu tego roku. Całkowite zakończenie prac dotyczących trzeciego kontraktu planujemy na koniec 2008r.

PP: – Jaki jest koszt projektu „Oczyszczanie ścieków w Brzegu” i skąd czerpane są środki do jego realizacji?

MS: – Całkowita wartość kontraktu wynosi 28,6 mln Euro. 17,16 mln Euro, czyli 60% środków, pochodzi z Unii Europejskiej, pozostałe 40% natomiast wymaga wkładu finansowego ze strony beneficjenta. W brzeskim projekcie udział własny pokryty zostanie ze środków pochodzących z pożyczki zaciągniętej w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska w Opolu i we Wrocławiu. Gwarancję spłaty zobowiązania stanowić będą poręczenia sześciu gmin – Skarbimierza, Olszanki, Lubszy, Lewina Brzeskiego, Brzegu i Oławy, na terenie których prowadzona jest inwestycja. Model finansowy zakłada spłatę tych zobowiązań w okresie 20 lat, począwszy od 2008r. źródłem spłaty będą przychody uzyskane z opłat za ścieki. Mogę się w tym miejscu pochwalić, że udało się nam poczynić pewne oszczędności w wydatkowaniu zaplanowanych nakładów. Złożyliśmy w związku z tym wniosek do Komisji Europejskiej by rozszerzyć nasz projekt o czwarty kontrakt –  modernizację stacji uzdatniania wody w Gierszowicach, i mamy głęboką nadzieję że nam się to uda.

PP: – Życzę dalszej efektywności w realizacji projektu i dziękuję za rozmowę.

Reklama