Herody 2011

0
Reklama

15 i 16 stycznia br. w Lewinie Brzeskim odbył się XXVI Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY 2011”. Konkurs zakończył się uroczystą galą, połączoną z wręczeniem nagród, w niedzielę wieczorem w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. Gwiazdą 26 przeglądu kolęd była kapela góralska „Ondraszki”, która doczekała się po swoim występie owacyjnego pożegnania. W przeglądzie wzięło udział ponad 20 zespołów kolędniczych. Jury w składzie: prof. dr hab. Teresa Smolińska i prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Uniwersytetu Opolskiego oraz mgr Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu po przesłuchaniu 23 inscenizacji w 2 kategoriach konkursowych: zespołów dorosłych (6) i zespołów dziecięcych (17), postanowiło przyznać następujące nagrody, które wręczali m. in. Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, członek zarządu powiatu brzeskiego Janusz Gil, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Janusz Wójcik:
W kategorii zespołów dorosłych:
I nagroda: Teatr TRADYCJA  z ZSM w Głubczycach, który otrzymał BERŁO HERODA ufundowane przez Burmistrza Lewina Brzeskiego i kamerę cyfrową ufundowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego;
II nagroda: Zespół Kolędniczy LR  z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, który otrzymał wieżę PHILIPS ufundowaną przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu;
III nagroda: Grupa Artystyczna BAGATELA przy DDP Magda-Maria w Opolu, która otrzymała aparat fotograficzny CANON wraz z drukarką ufundowaną przez Kancelarię Notarialną Barbary Winiarskiej w Brzegu.
Trzy równorzędne wyróżnienia przyznano:
Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu – za udany debiut; Kabaretowi „Kuloch” z GOK W Dobrzeniu Wielkim – za pielęgnowanie tradycyjnego repertuaru pastorałkowego;
Zespołowi Teatralno-Chóralnemu „Zgoda” z Chrzelic – za oryginalne połączenie formy teatralnej z muzyczną.
W kategorii zespołów dziecięcych:
I nagroda: Zespół Szkolno-Przedszkolny DIABELSKIE ANIOŁKI z Mąkoszyc otrzymał BERŁO HERODA ufundowane przez Burmistrza Lewina Brzeskiego oraz kamerę cyfrową ufundowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego;
II nagroda: Zespół Teatralny FASKA  z PSP w Piotrówce i Zespół Szkolno – Przedszkolny KOLĘDZIOŁKI  z Kałkowa, które otrzymały po aparacie cyfrowym ufundowanym przez Marszałka Województwa Opolskiego;
III nagroda: Zespół JEMIOŁKI  z PSP w Jemielnicy i Zespół Teatralny CHOCHLIKI  z PSP nr 3 w Grodkowie, które otrzymały po mikrowieży z odtwarzaczem CD ufundowanej przez Zakład Budowlany Adam Ciepichał i Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów.
Jury postanowiło przyznać także 3 równorzędne wyróżnienia dla:
– Zespołu BIADACZE  z PG w Biadaczu – za pielęgnowanie tradycji kolędowania;
– Zespołu OBROWIECKA BETLEJEMKA z Obrowca za pielęgnowanie gwary śląskiej;
– Zespołu Kolędniczego z PSP w Lewinie Brzeskim – za opracowanie muzyczne.
Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić także 12 opiekunów i kierowników muzycznych wybranych zespołów kolędniczych i przyznać nagrody rzeczowe 21 wyróżniającym się aktorom.
Z naszego powiatu nagrodzeni zostali:
– wśród opiekunów i kierowników:
Grażyna i Jan Sowowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Diabelskie Aniołki” z Mąkoszyc;
Jolanta Kuś i Beata Sikorska-Żyrek z Zespołu Teatralnego „Chochliki” z PSP nr 3 w Grodkowie;
Edward Podolski z Zespołu Kolędniczego „LR” z MGDK w Lewinie Brzeskim;
– wśród aktorów:
Kamil Pesyk za rolę Heroda i Jakub Sorokowski za rolę Pazia („Diabelskie Aniołki” z Mąkoszyc);
Patryk Bachryj za role Diabła i Heroda („Chochliki” z Grodkowa);
Justyna Podolska za rolę Cygana, Damian Iżewski za rolę Cyganki, Piotr Ślusarczyk za rolę Turonia oraz Edward Podolski za rolę Żyda („LR” z Lewina Brzeskiego);
Rozmowa ze zwycięzcą konkursu w kategorii zespołów dorosłych:
Maria Harasiewicz, instruktor z Teatru „TRADYCJA”  z ZSM w Głubczycach: –  To już są nasze ósme, albo dziewiąte Herody, w szesnastoletniej historii istnienia teatru. Po raz piąty jesteśmy laureatami tegoż przeglądu, to nasze piąte berła Heroda, które zajmie szczytne miejsce w gablocie szkoły. Nie przyjeżdżamy każdego roku, ponieważ w swej szerokiej działalności nasz teatr zajmuje się innymi rzeczami. Ale, jako że kultywujemy i popularyzujemy bogatą polską tradycję, Herody zajmują ważne, kluczowe miejsce w działalności naszego teatru. Dlatego staramy się być tu przynajmniej raz na dwa lata. Zaczynamy się przygotowywać do lewińskiego konkursu już na początku grudnia.
Rozmowa ze zwycięzcą konkursu w kategorii zespołów dziecięcych:
– Grażyna Sowa z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „DIABELSKIE ANIOŁKI” z Mąkoszyc: – To już szóste lub siódme nasze Herody. Wygraliśmy berło po raz drugi. Nasze przygotowania trwały w tym roku szczególnie krótko, bo około 3 tygodni. Jestem bardzo zadowolona z tego sukcesu, bo czekaliśmy na kolejne berło 5 lat, od 20-stych Herodów.
Podsumowanie lewińskich Herodów 2011 z Dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lewinie Brzeskim Tadeuszem Tadlą:
– Panie dyrektorze, jak Pan ocenia zakończone właśnie, 26 Herody, w świetle tych 25 poprzednich?
Tadeusz Tadla: – Wydaje mi się, że co roku są lepsze, zespoły prezentują wyższy poziom, ubolewamy tylko, że nie możemy przyjąć więcej uczestników. Ogranicza nas czas i miejsce. Jest lepiej, jeśli chodzi o sponsorów, nagrody, organizację. Jesteśmy co roku lepsi, bo nabieramy większej praktyki.
– Które to już Pana Herody?
Tadeusz Tadla: – Nasze 26, Domu Kultury 22, a moje 21.
– Czy były jakieś wpadki na tegorocznych Herodach?
Tadeusz Tadla:  – Nie, nie było, chociaż mam pewne wątpliwości, co do czasu prezentacji. Już powiadomiłem jury, że w przyszłym roku będziemy tego bardziej przestrzegać. Nie może być tak, że zespoły do pół godziny montują się na scenie. 10 minut to będzie maksymalny czas na ustawienie swojej dekoracji.
– Jaka jest liczba uczestników tegorocznego przeglądu?
Tadeusz Tadla:  – Zgłoszonych było 25 zespołów, dojechały 23, w sumie, uczestników prawie 700 osób.
– Uważa Pan zakończony konkurs za udany?
Tadeusz Tadla:  – Oczywiście, zresztą zawsze pytam uczestników o wrażenia. Zespoły są zadowolone z przyjęcia, z wyżywienia, no i z nagród, bo nagrody są, zwłaszcza w tym roku, wspaniałe.
– Czy lewińskie Herody doczekają się kiedyś emerytury?
Tadeusz Tadla:  – Nie, oczywiście, że nie. Nie będę mówił, jak Owsiak, ale za rok będą na pewno Herody.

Reklama