Skąd się wzięły walentynki?

0
Reklama

Walentynki, jako dzień zakochanych trafiły do Polski w połowie lat 90. XX wieku. Ich data 14 lutego pokrywa się z dniem św. Walentego obchodzonym w Kościele Katolickim.
Święty Walenty żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II. Biskup słynął z tego, iż udzielał ślubu zakochanym, niekoniecznie za zgodą rodziców. Za udzielanie ślubów legionistom rzymskim został wtrącony do więzienia. Tam sam zakochał się w niewidomej córce strażnika, a legenda mówi, że dziewczyna pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. Wyrok wykonano 14 lutego 269 roku. Biskup w przeddzień napisał list do swojej ukochanej, który podpisał „od Twojego Walentego”. W Polsce czci się go jako patrona ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych, nerwowych i epilepsji.
W południowej i zachodniej Europie walentynki obchodzone są od średniowiecza jako dzień zakochanych. Stamtąd ta tradycja trafiła do naszego kraju i konkuruje z naszym rodzimym świętem miłości, jakim jest Noc Kupały przypadająca z 21 na 22 czerwca.
Zwyczajem walentynek jest wysyłanie kartek, bądź listów do ukochanej osoby lub wzajemne obdarowywanie prezentami.  ro

Reklama